L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Intronizare a lui Cleo in functia de vice-primat al Valahiei
Aller à la page Précédente  1, 2, 3  Suivante
 
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 2:04 pm    Sujet du message: Répondre en citant

preotii trecura din pronaos in nava si se oprira in fata catapeteasmei. Un fior ii strabatu pe toti atunci cand vazura multimea de credinciosi care era prezenta la ceremonie.
Atunci cardinalul Dunpeal iesi din altar si rosti o binecuvantare in semn de intampinare:

Mila si judecata voi canta Tie, Doamne. Canta-voi si voi intelege, in cale fara prihana. Cand vei veni la mine. Umblat-am intru nerautatea inimii mele, in mijlocul casei mele. Nu am pus inaintea ochilor mei lucru faradelege; pe calcatorii de lege i-am urat. Nu s-a lipit de mine inima mea indaratnica; pe cel ce se abate de mine, pe cel rau, nu l-am cunoscut.
Pe cel ce clevetea intru ascuns pe vecinul sau, pe acela l-am gonit. Cu cel mandru cu ochiul si cu cel nesatios la inima, cu acesta nu am mancat. Ochii mei - peste credinciosii pamantului, ca sa seada ei impreuna cu mine. Cel ce umbla in cale fara prihana, acela imi slujea. Nu va locui in mijlocul casei mele cel ce face mandrie; cel ce graieste nedreptati nu s-a indreptat inaintea ochilor mei. In dimineti am ucis pe toti pacatosii pamantului, ca sa pierd din cetatea Domnului pe toti cei ce lucreaza faradelegea.


Preotii valahi ingenuncheara, iar cardinalul Dunpeal rosti cu voce rasunatoare:
Ridica-te cel ce ai fost randuit dintre preotii valahi sa le arati calea cea buna si sa ii ajuti sa respecte cuvantul Domnului!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 5:18 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Timpul sosise si cardinalul Dunpeal incepuse slujba. Cand acesta iesi din altar fata Tishei se lumina si parca o raza de lumina ii patrunse in inima. Se arata a fi o slujba perfecta. Asculta cu atentie binecuvantarea si cand veni vremea ingenunchea alaturi de ceilalti preoti valahi.
Cardinalul ii spuse acum lui Cleo sa se ridice numind-ul "cel ce a fost randuit dintre preotii valahi sa le arate calea cea buna si sa ii ajute sa respecte cuvantul Domnului".
O misiune greu de indeplinit, aproape imposibil. Sunt atat de multe oi ratacite in Valahia ca niciodata, cu toata silinta, Cleo nu va reusi sa le arate calea cea buna. Pentru ca ei nu vor sa o vada. Dar sa fim optimisti, isi zise si astepta cu nerabdare pasul urmator.

_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 7:56 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Preotul paroh Cleo de Slatina se ridica atunci si raspunse asa cum era scris in Sfantele Scripturi:
„Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu. Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea. Striga-voi catre Dumnezeul Cel Preainalt, Dumnezeul Cel ce a facut bine mie. Trimitu-s-a din cer si m-a mantuit, dat-a spre ocara pe cei ce ma calca pe mine. Trimis-a Dumnezeu mila Sa si adevarul Sau si a izbavit sufletul meu din mijlocul puilor de lei. Adormit-am tulburat. Fii oamenilor, dintii lor - arme si sageti, si limba lor sabie ascutita. Inalta-Te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta. Cursa au gatit sub picioarele mele si au impilat sufletul meu. Sapat-au inaintea mea fetei mele groapa si au cazut intr-insa. Gata este inima mea, Dumnezeule, gata este inima mea! Canta-voi si voi lauda intru Slava mea. Desteapta-te, Slava mea! Desteapta-te, psaltire si alauta! Destepta-ma-voi dimineata. Marturisi-ma-voi Tie intru noroade, Doamne, canta-voi Tie intru neamuri, Ca s-a marit pana la ceruri mila Ta, si pana la nori adevarul Tau. Inalta-te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta!”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 8:04 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cardinalului Dunpeal canta impreuna cu preotii valahi "Rugaciunea invataceilor":
Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.
Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.
Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 9:14 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cleo de Slatina isi marturisi credinta:
“Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.

Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin!”

Apoi, se intoarse catre multime si rosti impreuna cu aceasta:
“Cred in Dumnezeu,cel mai puternic,cel mai presus,
Creatorul Cerului si al Pamantului,
al Raiului si al Iadului,
Judecatorul inimilor noastre in ceasul mortii.

Si in Aristotel , profetul Lui ,
Fiul lui Nicomaque si Phaetis,
Trimis printre noi sa ne invete intelepciunea
Si legile divine ale Universului,
noua care nu stiam nimic.

Deasemenea cred in Hristos,
Nascut din Maria si Iosif.
Si-a dedicat viata sa ne arate calea spre Rai.
Dupa ce a patimit in zilele lui Pontiu Pilat
A murit in calvar ca sa ne salveze pe toti
S-a alaturat Soarelui unde era si Aristotel,
De partea dreapta a celui mai important.

Cred in actiunea divina;
In Sfanta Biserica Aristoteliana
In comunitatea sfintilor,
In iertarea pacatului,
In Viata Eterna.

AMIN.”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 9:18 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cardinalul Dunpeal le facu semn preotior valahi sa se ridice si, intorcandu-se catre credinciosii din biserica, cuvanta:
Binecuvanteaza Doamne robii tai valahi, caci ei au fost oaia pierduta si sunt acum in fata noastra si gata sa stea in dreapta Domnului la Judecata de Apoi!

Apoi, cardinalul Dunpeal se apropie de Preotul paroh Cleo de Slatina, care ramasese in fata catapeteasmei si ii porunci:
Ingenuncheaza, Preot paroh Cleo de Slatina!
Iar punandu-i mainile in cap, sopti Taina Preotiei:
Iti dau puterea de a învăţa, de a sfinţi pe credincioşi prin săvârşirea Sfintelor Taine şi de a-i conduce la mântuire!

Apoi se intoarse catre credinciosii din biserica si rosti cu voce tare:
Ridica-te arhiereu Cleo de Slatina!
Si il intreba:
Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum?
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 10:07 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Dunpeal a écrit:

Si il intreba:
Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum?


Voiesc!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 10:33 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta?
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 11:08 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Dunpeal a écrit:
Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta?


Voiesc!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 08, 2010 11:20 pm    Sujet du message: Répondre en citant

OOC: Cleo, I think it is still your turn looking at Mircedino RP, please check =)
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Mar Fév 09, 2010 12:06 am    Sujet du message: Répondre en citant

Cleo de Slatina isi marturisi credinta:
“Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.

Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin!”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Mar Fév 09, 2010 5:52 am    Sujet du message: Répondre en citant

- i think now someone does the creed ^^ -
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Mar Fév 09, 2010 6:37 am    Sujet du message: Répondre en citant

Apoi, impreuna cu Dunpeal se intoarse catre multime si rostira impreuna:
“Cred in Dumnezeu,cel mai puternic,cel mai presus,
Creatorul Cerului si al Pamantului,
al Raiului si al Iadului,
Judecatorul inimilor noastre in ceasul mortii.

Si in Aristotel , profetul Lui ,
Fiul lui Nicomaque si Phaetis,
Trimis printre noi sa ne invete intelepciunea
Si legile divine ale Universului,
noua care nu stiam nimic.

Deasemenea cred in Hristos,
Nascut din Maria si Iosif.
Si-a dedicat viata sa ne arate calea spre Rai.
Dupa ce a patimit in zilele lui Pontiu Pilat
A murit in calvar ca sa ne salveze pe toti
S-a alaturat Soarelui unde era si Aristotel,
De partea dreapta a celui mai important.

Cred in actiunea divina;
In Sfanta Biserica Aristoteliana
In comunitatea sfintilor,
In iertarea pacatului,
In Viata Eterna.

AMIN.”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Mar Fév 09, 2010 7:51 am    Sujet du message: Répondre en citant

Iar apoi, cardinalul Dunpeal il unse cu mir pe frunte si il prezenta pe noul arhiereu Cleo de Slatina:
Pace tuturor. Capetele voastre Domnului sa le plecati.
Cel ce s-a imbracat intru Tine, Hristoase Dumnezeul nostru, Tie si-a plecat capul sau impreuna cu noi. Pe acesta nebiruit luptator il fa asupra celui ce in desert ridica vrajba asupra lui si asupra noastra ; si cu a Ta nestricacioasa cununa pana in sfarsit biruitor a toate il arata. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui, si Tie slava inaltam impreuna si Parintelui Tau celui fara de inceput, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Mer Fév 10, 2010 11:12 am    Sujet du message: Répondre en citant

Cand veni momentul, Tisha rosti crezul impreuna cu toti cei prezenti.
La finalul ceremoniei, cand Dunpeal il unge cu mir pe Cleo si il prezinta ca noul arhiereu, Tisha scapa o lacrima, de emotie. Frumoasa ceremonie, se gandi. Voise se mearga direct la Cleo sa il felicite dar se gandi ca nu se cuvine in fata altarului asa ca astepta mai bine ca acesta sa se departeze. Oricum, pe drumul de la Roma spre Valahia va avea destul timp sa faca acest lucru.

_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2, 3  Suivante
Page 2 sur 3

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com