L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Exemplu certificat
Aller à la page 1, 2  Suivante
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 12:37 am    Sujet du message: Exemplu certificat Répondre en citant

Ma gandeam ca ar fi frumos ca dupa fiecare botez/nunta/inmormantare, cei in cauza (pt. inmormantare sotul vaduv) sa primeasca un certificat.
Aveti aici un model...ce parere aveti ?


_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 11:50 am    Sujet du message: Répondre en citant

Eu astept blazonul diocezelor pus in ornamente... (adica il astept pe cleo sa faca cerere la Heraldica Romei Very Happy)
Titlul "Certificat de ..." sa fie mai mare...
Partea rea e ca pus pe pergament e mai greu de modificat, si in caz in care avem de exemplu multe botezuri si nunti intr-o saptamana, dureaza ceva Very Happy
Certificatele trebuie eliberate doar intr-o anumita zi din saptamana, tot atunci ceremoniile dintr-o anumita ceremonie sa fie trecute in registre.
Eventual, poti pune un alt pergament, la asta ar trebui scrisul pus cu umbre si mai "inclinat" (nu-mi vine pe minte cuvantul...)

Si da, e frumos ca dupa fiecare botez/nunta/inmormantare, cei in cauza sa primesca un certificat Very Happy
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 12:39 pm    Sujet du message: Répondre en citant

De modificat este foarte usor in photoshop. Cat despre emiterea lor, ma gandeam ca daca tot nu am biserica si probabil nici nu o sa am vreodata, sa imi deschid rp un birou de emitere a documentelor oficiale.
Acolo sa vina lumea sa postezecererea de emitere certificat cu nume rp si tot ce trebuie, plus link spre slujba ca sa verific daca intr-adevar aceasta a avut loc. Daca slujbele se vor face aici la roma cum a zis cardinalul, nu o sa fie nici o problema sa accesez link-ul Very Happy
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 12:45 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Eu ma gandesc ca intr-o saptamana e fac ceremonii (la Roma, in orase, in capele, unde o fi). Pe parcursul saptamanii, episcopul este informat de toate ceremoniile (de catre preotul paroh, in care trebuie sa aiba incredere Very Happy). In weekend, toate ceremoniile sunt trecute in registre (oficiale si neoficiale) si sunt eliberate certificatele.

Poate n-o sa ai parohie, dar macar o sa ai un loc un consiliul diocezean (daca primim catedrale). Wink

Daca spui ca nu vor fi probleme cu editarea certificatul, iti propun pergamentul asta: http://www.kuenstlerkantine.net/images/b-letztes-pergament.gif . Si sa faci scrisul (si viitorul blazon cu ormant + stampila) mai sters, ca sa arate mai arhaic Wink

Succes Very Happy
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 4:00 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Da...cand am zis ca nu o sa am parohie m-am referit strict la faptul ca lumea nu o sa imi solicite sa oficiez ceremonii, ele fiind tinute de catre preotii parohi. Astfel o sa am timp pentru certificate Very Happy
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 4:03 pm    Sujet du message: Répondre en citant

nu ne-aparat preotii parohi trebuie sa face ceremonii /Smile
ceremoniile le pot face si preotii neparohi, hirotoniti si diaconii cu autorizatie si calugarii, episcopii, cardinalii, chiar si papa Very Happy doar ca episcopii, cardinalii si papa fac ceremonii mai importante, la nobilime Wink
dar daca nu vrei sa faci ceremonii, asta-i altceva Razz
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 5:40 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Nu-i vorba ca nu vrei sau vrei sa face ceremonii....dar oamenii se duc la biserica, se uita cine e preot si ii da mesaj pentru ceremonie. asa se intampla de obicei...
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Sam Fév 27, 2010 5:59 pm    Sujet du message: Répondre en citant

aha, m-am prins Wink
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 11:59 am    Sujet du message: Répondre en citant

Iti propun sa folosesti (pentru botez) una din urmatoarele imagini:



Iar "Ad Majorem Dei Gloriam" si inceputul sa fie scris bold.
Iar initialele (de la Certificat, Noi, Noi, Ad) sa fie scrise cu litere ornamentale.
Si ma gandesc sa pui stampila verde ()
(si sa faci un pic sters Wink)

o sa caut si imagini pentru inmormantare, nunta si hirotonire
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 12:46 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Okay, mersi. Pozele cum ar fi mai okay sa le pun, pe fundal si transparente sau intr-un colt mai mici ?
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 12:58 pm    Sujet du message: Répondre en citant

poate ceva gen: http://i44.servimg.com/u/f44/09/04/68/20/certif13.gif
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 5:04 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Exemplu:




Acolo la sfarsit unde scrie cleric si titlu...cam ce ar trebui sa pun? Rolling Eyes
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 5:25 pm    Sujet du message: Répondre en citant

<TITLU> - titlul primar (adica cel mai important) al CLERICULUI
<CLERIC> - numele celui care da certificatul

De exemplu: Pentru Consiliul diocezean, Tisha Cantacuzino, Episcop al Targovistelui, Pentru Consiliul diocezean, Mircea "Dino" Argeseanul, Vicar General, Pentru Consiliul diocezean, Marius "Geamanul" Popescu, Cardinal elector national al Bulgariei

iar acolo la "din orasul Chitila SAU din (arhi)dioceza Targovistelui", trebuie pus ori orasul, ori (arhi)dioceza (pentru Targoviste dioceza, daca se confirma).

iar blazonul il pui pe cel al diocezei (cu tot cu ornament, asteptam cleo :-w)

in rest imi place Wink
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 6:00 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Very Happy m-am lamurit...
oricum asta era doar un exemplu de aspect, n-am corelat numele cu blazonul , etc

apropo....primul pasaj n-are nici un sens, unde-i predicatul ?

edit: m-am uitat pe versiunea originala de certificat. dupa primul pasaj nu e punct si al doilea incepe direct cu "declaram", fara "noi"
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Fév 28, 2010 6:05 pm    Sujet du message: Répondre en citant

atunci punctul de la primul pasaj e virgula Very Happy (n-am fost prea atent la traducerea certificatelor Embarassed )
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com