L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Rodział VIII Jedność Boga

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Policarpo



Inscrit le: 16 Avr 2013
Messages: 1340

MessagePosté le: Sam Déc 08, 2018 12:07 pm    Sujet du message: Rodział VIII Jedność Boga Répondre en citant

Citation:



Rodział VIII Jedność Boga – W którym Arystotelesa podkreśla mocno, że Bóg jest w jeden nie wielu.

Arystoteles, który był w wieku dojrzałości filozoficznej i wyzwolił się z pod nadzoru nauczyciela zdecydował, że nadszedł czas by założyć własną szkołę. Wiedział, że Hermias jego wieloletni przyjaciel i władca Atarneus, jednoczy małe grupki absolwentów akademii z Aten w Axos, na wybrzeżu Troad. W ten sposób Arystoteles postanowił skierować do ich swe nauczanie i założył pierwszą szkołę.

Akademia Arystotelesa była wielkim sukcesem. Spływali tam studenci i z całej Grecji, by zostać oświeconymi przez nauczyciela. Jednakże jednego pięknego wiosennego dnia, obiecujący uczeń przyszedł do Arystotelesa.


Uczeń: "Nauczycielu myślałem tak dużo nie śpiąc nawet ale to pytanie zawsze dręczy mego młodego ducha."

Arystoteles: "Słucham cię. Powiedz mi, co cię martwi."

Uczeń: " Nauczycielu ty nauczasz nas że wszechświat jest dynamiczny - nauczasz, że jeśli istota sprawy jest statyczna to porusza się jak fala na powierzchni wody."

Arystoteles: "Tak, to prawda."

Uczeń: "Ale nauczycielu według tej zasady każdy akt odpowiada mocy, tak jak mówisz to sam, a zatem każdy efekt odpowiada przyczynie".

Arystoteles: "Oczywiście."

Uczeń: "Wtedy nauczycielu jeśli ponownie rozpatrujemy kolejności skutku i przyczyny, nie powinienem znaleźć jednej z przyczyn dla każdego skutku. Alternatywnie, z całym szacunkiem, ale to jest powszechnie wiadomo, że istnieje wielu bogów. Tak więc, zgodnie z Twoim twierdzeniem, świat byłby tylko chaosem, ponieważ od samego początku, przyczyny są wielorakie i nie będzie współpracować. Jeżeli jednak nie zakładasz, że wszyscy bogowie są jedynie skutkiem jednego, potężnego ponad ich wszystkich. Czy możesz mnie oświecić ?

Arystoteles: "Ale drogi uczniu, jest znalezieniem rozwiązania, w zestawieniu problem. Powodu trochę, mój przyjacielu. Styk z zasadami dialektyki i sylogizm. W swoim oświadczeniu, nie ma egzegezy elementu, darmozjada, czyli tego, co wy uznajecie za publicznie poznane. Zawsze mówiłem, jesteśmy filozofami, i można tylko dotrzeć do prawdy poprzez pracę w naszych umysłach, opisując substancję a nie traktując niektóre postulaty jak pieniądze

Uczeń: "Co chcesz powiedzieć, nauczycielu?"

Arystoteles: "Chcę powiedzieć, że jeśli przeanalizować kolejność przyczyn i skutków, znajdziesz ostateczną przyczynę, czystą inteligencję, jak mówisz. Dlatego też, jeśli jest on znany, że jest kilku bogów, nie mniej jest fałszywy , ponieważ takie stwierdzenie nie wytrzymuje logicznej analizy propozycji.”

Uczeń: "Ehh, możesz mówić jaśniej, nauczycielu?"

Arystoteles: "Oczywiście że mogę, z tym dziecięcym sylogizmem: ostateczną przyczyną jest czysta inteligencja, boskości. Jeśli idziemy kolejnością przyczyn i skutków, jest tylko jedno ostatnie pytanie. Tak więc Bóg jest wyjątkowy. "

Uczeń: "Oh, ba, że to!"

Arystoteles: "Nie będę mógł tego ci powiedzieć, drogi uczniu. Istnieje tylko jeden Bóg, bez ruchu przychodzącego na świat, który będzie idealny i jest źródłem wszelkich substancji i wszystkich ruchów. Bóg jest kosmicznym zwieńczeniem wszechświata. "

I uczeń wrócił do domu, zadowolony z odpowiedzi swojego nauczyciela ...

_________________
His Excellency the Most Reverend Monsignor Prof. Dr. theol. Policarpo von Wittelsbach
Bishop Emeritus of Regensburg
Archabbot Emeritus of the Abbey of Heiligenbronn
German archivist for the Roman registers of Sacraments
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com