L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Część II: Sakrament Mał&

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Droit Canon - The Canonic Law
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
PolicarpoInscrit le: 16 Avr 2013
Messages: 1312

MessagePosté le: Dim Déc 09, 2018 10:28 am    Sujet du message: Część II: Sakrament Mał& Répondre en citant

Citation:


  Ad mundi salutem per sanctificationem
  Bulla papieska « Ku zbawieniu Świata przez Uświęcenie ».
  - Więcej -


  Księga I: Praca uświęcania kościoła przez sakramenty.  Część II: Sakrament Małżeństwa.


  Sekcja A: Sakrament

  Artykuł 1 : Przyczyny:
  Przyczyna materialna = Mężczyzna i Kobieta, są Wiernymi Kościoła Arystoteliańskiego.
  Przyczyna sprawcza = Każdy duchowny upoważniony przez jego biuro.
  Przyczyna formalna = Urząd. Wymiana ślubów i obrączek.
  Przyczyna ostateczna = Złączenie przed Wszechmogącym, mężczyzna w celu zbudowania rodziny i odkrycia Arystotelesowskiej przyjaźni.


  Artykuł 2 : Nakazy Kościoła o Małżeństwie zawarte są w księdze IV w doktrynach i sakramentach Kościoła.

  Artykuł 3 : Małżeństwo jest konsekwencją głębokiego uczucia między dwojgiem ludzi, tworzących nierozłączną wspólnotę życia, symbolizującą Arystotelesowską Przyjaźń w jednej najczystszej postaci.

  Artykuł 4 : Tylko wyświęceni kapłani mają prawo udzielania sakramentu małżeństwa.

  Artykuł 5 : : Żadne małżeństwo nie może być udzielone bez zgody proboszczów parafii z których pochodzi para młoda.

   - Artykuł 5 aJeżeli w danej parafii nie ma proboszcza zgody musi udzielić kolejny wyższy urzędnik kościelny.


  Artykuł 6 : Ślub udzielany jest w parafii zamieszkania małżonków, jeżeli mieszkają w tej samej parafii, w przeciwnym razie ślub odbywa się w parafii Panny Młodej.

   - Artykuł 6a : Za zgodą lokalnych episkopatów ślub może odbyć się w Kaplicy rodziny szlacheckiej, lub w Katedrze Diecezji.

   - Artykuł 6 b : Po uprzednim zatwierdzeniu przez biskupa śluby mogą odbyć się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania Młodej Pary, ślubu udziela wtedy proboszcz parafii Panny Młodej( lub urzędnik wyznaczony przez biskupa).

   - Artykuł 6 c : Na ślub w Bazylice lub Kościołach Rzymskich zgodę wyrazić musi Kardynał. Śluby udzielane w katedrze królewskiej lub cesarskiej podlegają zatwierdzeniu przez właściwe władze krajowe lub konsystorz kardynałów, prymasa lub jakikolwiek inny organ uznany za właściwy.


  Artykuł 7 : Wymagana jest obecność co najmniej dwóch świadków z pośród wiernych, po co najmniej jednym z każdej ze stron. Będą oni gwarantami aktu małżeństwa.

  Artykuł 8 : Para musi składać się z dwojga wiernych nie objętych zakazami.

  Artykuł 9 : Narzeczonych nie mogą łączyć więzy krwi (pokrewieństwo) od stopnia czwartego włącznie.

  Artykuł 10 : Zaręczyny muszą być ogłoszone co najmniej piętnaście dni przed datą ślubu.

   - Artykuł 10 a : Zapowiedzi muszą być ogłoszone w dwóch parafiach, Res Parendo w parafii Pana Młodego, In Gratebus w parafii Panny Młodej, lubIn Gratebus gdy mieszkają w tym samym mieście.

   - Artykuł 10 b : W zapowiedziach muszą się znaleźć imiona i nazwiska oraz przyszła siedziba małżonków, miejsce zawarcia związku małżeńskiego, jego data oraz nazwiska świadków.

   - Artykuł 10 c : Jeśli z jakiegoś powodu para musi skrócić okres do ślubu, powinna złożyć odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem do swojego proboszcza. Ten zaś musi powiadomić swoich przełożonych.


  Artykuł 11 : Para pieczętuje swój związek przed Bogiem i ludźmi poprzez złożenie ślubów oraz wymianę obrączek.

  Artykuł 12 : W przypadku powtórnego małżeństwa kapłan będący na uroczystości weryfikuje rozwiązanie poprzedniego małżeństwa.

  Artykuł 13 : Duchowny odpowiedzialny za ślub zobowiązany jest do zapisania go w odpowiednich rejestrach.

  Artykuł 14 : Indywidualne przypadki i zwyczaje lokalne.
  Prawo Kanoniczne stanowi punkt odniesienia dla małżeństwa z pewną jednolitością pochodzącego od jedności Kościoła. Jednakże w odniesieniu do kultury lub zwyczajowości, diecezje lub prowincje, są uprawnione do nakładania dodatkowych ograniczeń w zawarciu małżeństwa, w porozumieniu z Papieskim Konsystorzem i po odpowiednich konsultacjach z Kongregacji Świętego Oficjum i Kongregacji Rozpowszechniania Wiary.  Sekcja B : Anulowanie sakramentu.

  Artykuł 1 : Wniosek o rozwiązanie lub unieważnienie małżeństwa w pierwszej kolejności należy przekazać do właściwego dla siebie biura Episkopatu.

  Wygaśnięcie sakramentu małżeństwa.

  Artykuł 2 : Wygaśnięcie sakramentu małżeństwa jest procesem zautomatyzowanym, wymagane jest tylko potwierdzenie urzędnika diecezjalnego.

  Artykuł 3 : Wygaśnięcie sakramentu małżeństwa ma zastosowanie tylko w dwóch przypadkach:

   - Artykuł 3.1 : Śmierci jednego z małżonków.

   - Artykuł 3.2 : Wstąpienie do zakonu jednego z małżonków.

   - Artykuł 3.3 :Jeżeli zostanie zakonnikiem było powodem wygaśnięcie sakramentu małżeństwa oznacza to, zawieszenie ostateczne obowiązków małżeńskich.

   - Artykuł 3.4 : Jeżeli zostanie zakonnikiem było powodem wygaśnięcie sakramentu małżeństwa w którym nastąpiła prokreacja( w wyniku małżeństwa poczęto dzieci), oznacza zawieszenia obowiązków małżeńskich lecz nie rodzicielskich.


  Artykuł 4 : Podczas procedury wygaśnięcia sakramentu małżeństwa, małżeństwo jest uznane za ważne i uzasadnione, natomiast nie powoduje skutków w przyszłości (po rozwiązaniu). Skutki zawarcia małżeństwa wystąpiły przeszłości i pozostają utrzymane w pełnej ważności na wieczność.


  Rozwiązanie sakramentu małżeństwa.

  Artykuł 5 : Rozwiązanie sakramentu małżeństwa jest wygaśnięciem w następstwie decyzji małżonków o oddzieleniu i zakończeniu ich wspólnego życia.

  Artykuł 6 : Podstawami do rozwiązania sakramentu małżeństwa są:

   - Artykuł 6.1 :Utrata romantyczności związku,

   - Artykuł 6.2 :Cudzołóstwo popełnione przez jednego z małżonków, małżonek winy cudzołóstwa ma zakaz ponownego zawarcia związku małżeńskiego.

   - Artykuł 6.3 : Porzucenie swojego współmałżonka na okres dłuższy niż trzy miesiące, małżonek winy porzucenia ma zakaz ponownego zawarcia związku małżeńskiego.

   - Artykuł 6.4 : Zniknięcie jednego z współmałżonków na okres dłuższy nić 3 miesiące.


  Artykuł 7 : Rozwiązanie sakramentu małżeństwa oznacza zniesienie obowiązku małżeńskiego między małżonkami.

  Artykuł 8 : W przypadku rozwiązania małżeństwa w którym było potomstwo, obowiązki rodzicielskie są utrzymane.

  Artykuł 9 : Podczas procedury rozwiązania sakramentu małżeństwa, małżeństwo jest uznane za ważne i uzasadnione , natomiast nie powoduje skutków w przyszłości (po rozwiązaniu). Skutki (zawarcia małżeństwa) wystąpiły przeszłości i pozostają utrzymane w pełnej ważności na wieczność.

  Artykuł 10 : Każdy wniosek o rozwiązanie małżeństwa musi być złożony w biurze Episkopatu, po czym małżonkowie muszą złożyć wniosek do Papieskiego Konsystorza.

   - Artykuł 10.1 : Urzędnicy Episkopatu podejmą decyzję oraz wydadzą opinię na temat wniosku. Po czym przekażą swoje spostrzeżenia do Papieskiego Konsystorza gdzie wniosek zostanie zaakceptowany lub odrzucony.


  Artykuł 11 : : Papieski Konsystorz, na terytoriach podlegających jego jurysdykcji, mają pełną władzę nad rozwiązaniem sakramentu małżeństwa, nakładaniem kar i pokuty, zmian przedstawianych przez Oficjalne Statusy, zakazów dotyczących jednego lub obojga małżonków.

   - Artykuł 11.1 : Papieski Konsystorz na terytoriach podlegających jego jurysdykcji, ma prawo, zmiany swojej decyzji po upływie dwunastu miesięcy pokuty.


  Unieważnienie sakramentu małżeństwa.

  Artykuł 12 : Unieważnienie małżeństwa, w rzeczywistości małżeństwo uznaje się za nieważne mocą wsteczną. Dlatego też w oczach Kościoła nigdy nie istniało.

  Artykuł 13 : W przypadku unieważnienie małżeństwa, małżeństwo uznawane jest za nieważne i nielegalne. Skutki, które wystąpiły w przeszłości są nielegalne i uznane za takie w sposób ciągły.

   - Artykuł 13.1 :Tylko Jego Świątobliwość lub jego pełnomocnik może określić takie zdarzenia, które w trakcie trwania małżeństwa były nielegalne.


  Artykuł 14 : W imieniu Papieża, Kolegium Kardynalskie jest jedyną instytucją mogącą unieważnić małżeństwo.

  Artykuł 15 :Każdy wniosek o unieważnienie małżeństwa musi być złożony do lokalnego Episkopatu, gdzie następnie przekazywany jest do Papieskiego Konsystorza który go osądza i przekazuje do Kolegium Kardynalskiego.

  Artykuł 16 :Papieski Konsystorz wydaje opinie w sprawie dopuszczalności wniosku, który zostanie przedstawiony Kolegium Kardynalskiemu.

  Artykuł 17 : Przyczyny unieważnienia małżeństwa są określone przez dopuszczalności petycji, a ogranicza się prawie wyłącznie przez poważne uchybienia proceduralne w udzielaniu sakramentu małżeństwa, nadużyciu zaufania lub podstępu wobec współmałżonka w trakcie trwania małżeństwa.  Tekst kanoniczny Tajemnice Arystotelesa i Kościoła Rzymskiego.
  Zatwierdzony w Rzymie przez Święte Kolegium w okresie pontyfikatu Ojca Świętego Eugène V, dwudziestego ósmego marca, Roku Pańskiego MCDLV

  Ostatnio potwierdzony przez Kolegium Kardynalskie, w sobotę dwunastego września Roku Pańskiego MCDLVII

  Opublikowanych przez nieżyjącego już Eminencję Kardynała Jeandalfa dwudziestego ósmego marca, Roku Pańskiego MCDLV; przejrzany, zmieniony i ponownie wydany przez Jego Eminencję Kardynała Aarona Nagan, Dziekana Świętego Kolegium, w Niedzielę, w dzień św. Ripolina trzynastego września, Roku Pańskiego MCDLVII.
_________________
His Excellency the Most Reverend Monsignor Prof. Dr. theol. Policarpo von Wittelsbach
Bishop of Würzburg
Archabbot of the Abbey of Heiligenbronn
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Droit Canon - The Canonic Law Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com