L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Kėndi i pėrkthyesve shqiptar tė teksteve tė shenjta fetare

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbėrisė - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
DunpealInscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7529

MessagePosté le: Jeu Juil 09, 2009 12:31 am    Sujet du message: Kėndi i pėrkthyesve shqiptar tė teksteve tė shenjta fetare Répondre en citant

Asculum - Shqip - Albanie - Albanian
Kėndi i pėrkthyesve shqiptar tė teksteve tė shenjta fetare
Moderators Cyrianna, Bardhi_i_madh, [Curie] Cardinaux électeurs

http://rome.lesroyaumes.com/viewforum.php?f=402

You need to register here FIRST : http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=14231
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Aris2Inscrit le: 09 Oct 2009
Messages: 18
Localisation: Tirana , Albania

MessagePosté le: Dim Oct 11, 2009 6:16 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Besim i shenjtė dhe e patjetėrsueshme

Librat e virtyteve

Libri 1. Mit Aristotelit.

-> Krijimi

Pjesa I - Universi
Part II - Jeta
Pjesa III - Krijesat
Pjesa IV - Dyshimi
Pjesa V - Ribashkimi
Pjesa VI - Pyetja
Pjesa VII - Dashuria
Pjesa VIII - Vazhdimi

-> Pre-Historia

Pjesa I - Oanylone
Pjesa II - Puna
Pjesa III - Indiferenca
Pjesėn IV - Mėkatet
Pjesa V - Mbreti i mėkatit
Pjesa VI - Dėnimet
Pjesa VII - Eksodi
Pjesa VIII - Paganizmi

-> Eklips

Pjesa I - Hėna
Pjesa II - Mjegulla
Pjesa III - Rrafshi
Pjesa IV - Galeritė
Pjesa V - Maja
Pjesa VI - Dielli
Pjesa VII - Parajsa
Pjesa VIII - Ringjallja

-> Fundi kohėrave

Pjesa I - Endėrra
Pjesa II - Kalaja
Pjesa III - Kisha
Pjesa IV - Gjykim hyjnor
Pjesa V - Pyetjet

-> Arh ėngjėjt

- Biografia shenjtorit Shėn Raphael
- Biografia shenjtorit Shėn Mishel
- Biografia shenjtorit Shėn Sylphaėl
- Biografia shenjtorit Shėn Gabrieli
- Biografia shenjtorit Shėn Gjergjit
- Biografia shenjtorit Shėn Miguaėl
- Biografia shenjtorit Shėn Galadriel


Libri 2. Dyshja Profetike

-> Jeta e Aristotelit

Letėr I - Dialogu

Kreu. I - Lindja - Ku lindi, dhe ku mėson mbi rrethanat e lindjes sė profetit.
Kreu. II - Zbulesa - Ku Aristoteli merr fjalėn e krijuesit.
Kreu. III - Shpirti - Ku Aristotelit dhe Epimanos vėrtetojnė se njeriu duhet tė ketė njė mendje, ndryshe nga kafshėt.
Kreu. IV - Fati i shpirtit - Ku bindet Aristoteli se jeta e ardhshėme e shpirtit, qė vjen pas vdekjes dhe shkatėrrimit tė trupit, ėshtė e parashkruar.
Kreu. V - Pėrēarja - Ku Aristotelit kupton se ėshtė e paarsyeshme qė tė besojė disa perėndi, dhe se nė tė gjitha gjėrat, njėshi ėshtė mė e mirė se sa ndarja.
Kreu. VI - Mjeshtri - Aty ku takohet me Platonin Aristoteli, mėsuesi i tij, dhe i impresionuar nga zotėrim tė tij tė dijes.
Kreu. VII - Pushim - Ku Aristoteli u nda me mėsuesin e tij pėr njė kopje tė historisė sė errėt tė ideve.
Kreu. VIII - Bashkimi me Zotit - Ku Aristoteli pėrcakton nė mėnyrė tė vendosur se Zoti ėshtė njė, jo shumė.
Kreu. IX - Natyra e yjeve - Ku Aristoteli lavdėron njė nga dishepujt e tij pėr vizionin e tij, si ai vuri nė dukje, me tė drejtė, se yjet janė tė natyrės hyjnore pėr shkak tė paraqitjes sė tyre rrethore.
Kreu. X - Morali - Kur Aristoteli thotė se mė shumė nė lidhje me dallimin midis sė mirės dhe tė keqes.
Kreu. XI - Endrra - Ku Aristoteli ėndėrron pėr njė qyteti tė pėrkryer.
Kreu. XII - Miqėsia - Ku Aristoteli pohon natyrėn miqėsore tė njeriut.
Kreu. XIII - Pritje nė Polyphilos - Kur Aristoteli thotė se ne e dimė si tė zgjedhim miqtė e vėrtetė.
Kreu. XIV - Filozofi i ri.

Libri II - Lėvdatat

Lėvdata I - Nga shpirti
Lėvdata II - Tė jesh vetė vetja
Lėvdata III - Kopimi i ideve
Lėvdata IV - Thelbi i gjėrave


Libri III - Historia e Kolagjenit tė Megarės

Kapitulli I.Historia e Kolagjenit tė Megarės
Kapitulli II. Biblioteka e madhe e Angorės
Kapitulli III. Fisi i Abrahamit

Libri IV - Rrethimi i Aornosit

Kreu. I
Kreu. II
Kreu. III
Kreu. IV

Ditėt e Profetit


-> Jeta e Christos-it

- Prolog
- Kapitulli I (Fėmija i lindur nė Betlehem tė Judesė)
- Kapitulli II (fluturimit nė Qipro)
- Kapitulli III (fėmijėrinė e tij nė Nazareti)
- Kapitulli IV (e udhėtimit nė Jude, predikimin e parė)
- Kapitulli V (tė daljes nė pension nė shkretėtirė dhe ndeshen me krijesa pa emėr)
- Kapitulli VI (dallimi hyjnor i parė)
- Kapitulli VII (dymbėdhjetėt tė cilėt e mbrojtėn Christos-in)
- Kapitulli VIII (12 Apostujt)
- Kapitulli IX (Christos-i edhe pėrhapja e lajmeve tė mira)
- Kapitulli X (mbėrritja nė Jeruzalem)
- Kapitulli XI (krijimi i kishės me Titusin dhe apostujt e tjerė)
- Kapitulli XII (centurioni, rrėfim dhe pagėzim)
- Kapitulli XIII (Natchiatchia, dhe martesa)
- Kapitulli XIV (Darka e fundit dhe tradhėtia e Daju-s)
- Kapitulli XV (dėnimi me kryqėzim)
- Kapitulli XVI (vdekja e tij dhe lartėsimi i tij nė qiell)
- Epilogue

- 21 kėshillat e Christos-it.


Doktrinat Kishės sė Aristotelit

- Dy burimet e besimit
- Statusin e Christos-it
- Virtytet dhe mėkatet
- Nga Miqėsia e Aristotelit
- Trembėdhjetė Aforizmat nga "Libri i Virtyteve"
- Doktrina e vdekjes

Tekstet referimi dogmatik

Libri i biografive tė shenjtorėve


Engjėjt

- Biografitė shenjtorėve


Apostujt

Titi
Kyrene
Calandra (Miti i Rendit tė Rozės sė shenjtė)
Adonia
Helena
Ophelia
Urian
Thanos
Paulos
Nikolos
Samoht

Daju (i pėrkashtuar dhe shkrimet e tij nė listėn e zezė, ai ėshtė themeluesi i shkollės Spinoza)


Shenjtorėt e lashtė


- Anani Mhour filozofi i parė nė histori.
- Shėn Andoni i madh
- Shėn Benedikti, mbrojtės i nėpunėsve edhe murgjėrisė
- Shėn Bernardi
- Shėn Bulasi
- Shėn Korentin
- Shėn Dominiku
- Shėn Dwywai
- Shėn Stefani
- Shėn Franku
- Shėn Gjergji
- Shėn Gregori
- Shėn Huberti
- Shėn Gjoni
- Shėn Jeronimi
- Shėn Lazari
- Shėn Luigji, Mbreti i Francės
- Maria nga Villeneuve
- Shėn Maria Magdalena
- Shėn Martini, guxim, forcė, mėshirė.
- Shėn Nikolla, njė mik i fėmijėve
- Shėn Nicomachus
- Shėn Nitouche
- Shenjtė Noeli
- Shėn Olkovidi
- Shėn Origeni, mbrojtės i seminaristėve
- Shėn Paterni i Vannes
- Shėn Radegundi
- Shėn Ripolini
- Shėn Valentini ,mbrojtės i tė dashuruarve
- Saint Toma I. (II, III. IV., V, VI., VII ..)

Shenjtorėt e kanonizuar qė nga epoka e pėrtėritjes sė besimit

- Shėn Abysmo, mbrojtės i Luxeuil dhe i gardės sė Papės.
- Shėn Arnvald, shenjtor mbrojtės i gjyqtarėve dhe avokatėve
- Shėn Bynarr
- Shėn Franēesku Trufaldin , mbrojtės i shkrimtarėve dhe teologėve
- Shėn Himerius, mbrojtės i misionarėve.
- Shėn Oraci
- Shėn Illinda, zonja e Flanders.
- Shėn Kareli, mbrojtės i predikuesit.
- Shėn Leskuri
- Shėn Lojati
- Shėn Nikolidi
- Shėn Nikolla V, papa i parė i kohės sė ripėrtėritjes sė besimit


Bekuarit

- Abe Tise
- Etiku
- Gatieni
- Zharkov
- Zhuli
- Mikolo
- Minus Mailhes
- Morgani
- Norvi
- Pujsi
- Noeli
- Teodori


Shkrimet e Shenjtorėve

- Rendi i gjėrave A. Mhour:
- Letėr pėr Titit ndjekur nga Linus Linus Letėr drejtuar Titit Anaclet:
- Letėr zyrtare tė Abderitans Paulos:
- Nga Arnvald:
- 10 meditime Barnabėn
- Nga krijesė e paemėr dhe ndikimi i saj mbi burrat Origen


Tema e doktrina Aristoteliane

-> Liturgjia dhe Sakramentet

Kalendari i Festave tė shenjtorėve
- Rrėfimi
- Pagėzimi
- Martesa
- Etheri, koordinimit, inagurimit, pėrkushtimin dhe bekim
- Funerale

-> Lutje dhe himne

- Besimi
- Kėngė e ideve
- Mbledhje e lutje tė Aristotelit

-> Priftėror

Kujdesi priftėror - Pjesa I: Virtytet
Kujdesi priftėror - Part II: Shpirtėria
Kujdesi priftėror - Pjesa III: Profesioni i besimit
Kujdesi priftėror - Pjesa IV: Ligji kanunor

Prifti - Shtojca I: Jeta e Christos
Prifti - Shtojca II: Komenti mbi fenė

-> Tekste referuese

Udhėheqja e ashpėr e tė menduarit Aristotelit
Predikimi i Neajdalf (Hyrja nė mbretėri)
Ndjesia e sė keqes(djallėzia e keqe, posedimin dhe shpifja)
Pragmatikėn e Dashurisė sė Perėndisė: tė fjalėt e vogla nė lidhje me frikėn e ferrit
Udhėheqja e familjes Aristotelike
Pėrmbledhje e jetės sė Aristotelit
Djallėzia(Herezia)
Nga bukuria e gjithėsisė, pėrshkrimi i mė tė lartit
Dhuna e shenjtė edhe arsyeja e saj
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DunpealInscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7529

MessagePosté le: Dim Oct 11, 2009 7:46 pm    Sujet du message: Répondre en citant

My advice is:

1. register following the link above;
2. translate in the appropriate forum (not here).

Wink
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbėrisė - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com