L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Valahalian vice-primate
Aller ŕ la page 1, 2  Suivante
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Dim Jan 24, 2010 11:14 pm    Sujet du message: Valahalian vice-primate Répondre en citant

I will open several topics to discuss different ongoing things to do. This is about the Valahalian vice-primate.

The vice-primate is the "boss" of the local clergy so all the Valahalian clergy will answer to the vice-primate. I can explain why it is a vice-primate and not a primate, because 8 towns is too small.

The vice-primate will lead the vice-primatie of Valahalia, which is made up by all County of Valahalia towns (all Cool. They will also be the moderator of this forum.

The vice-primate is usually someone very experienced and old, a PRIEST (is ordinated). They will probably become a bishop when you get them. The vice-primate will be appointed by me now, later when you get bishops the bishops will elect the vice-primate every few months.

So I need:
- name of a player to be vice-primate.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
tisha_777



Inscrit le: 21 Mar 2008
Messages: 134

MessagePosté le: Ven Jan 29, 2010 7:45 pm    Sujet du message: Répondre en citant

As Cleo is the oldest priest and lead us until now, he is the best person for this function.
_________________

Thanks Kennagillian.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Ven Jan 29, 2010 8:26 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cleo is the best for this function.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Sam Jan 30, 2010 9:21 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Yes, i am the man (sorry for the bold thing, i couln't stop myself Laughing )
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Sam Jan 30, 2010 10:06 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Since romanian clergy supports Cleo will be vice-primate now. Later, when the assembly statutes are written and approved we will elect a vice-primate every few months (4 or something).

Now I am tasking you to write the ceremony in Romanian, so it can be used time and time again in the future, and so your clergy and faithful can participate. After all, we want the Romanian Church to Romanian. It should include:

- before the installation the Swedish clergy enters the church
- the ritual is led by SE Dunpeal, archdeacon of Rome and Plenipotentiary prelate for the New Churches
- the cardinal makes a speech of this important occasion
- you officially asks for the nomination of me as the vice-primate
- the cardinal asks the questions similar to the baptism
- the cardinal installs the vice-primate (nominates the vice-primate)
- the Romanian clergy then make a solemn promise of the cooperation
- blessings given by the vice-primate
- congratulations of the present clergy.


(this is the template I have been giving to the other players of all other languages that have joined in the past)
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Sam Jan 30, 2010 10:56 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Obositi dupa drumul lung pana la Roma, grupul de preoti valahi se opri o clipa sa isi traga rasuflarea pe treptele impunatoarei biserici din Vatican. Toti erau acolo, langa Cleo2626: Preoteasa Tisha Cantacuzino, Preotul paroh Vankedi de Rosiorii de Vede, Preotul Adrian Bartolomeu de Slatina, Preoteasa paroh Rata Movila, Preotul Mircea Dino de Curtea de Arges, Preotul Siberianul Jun, Preotul paroh Dr.devil de Pitesti, Preotul Mabum din Pitesti, Preotul Liviu de Pitesti, Preotul Vladislav Rosetti, Preotul paroh Bricheta de Campulung, Preoteasa Adina de Campulung, Preotul paroh Andrutz de Snagov, Preotul paroh Gras Ghica-Rares, Preotul paroh Goods din Targsor si Preotul George de Targsor.
"Am ajuns, fratilor! Si dupa cum bat clopotele, cardinalul Dunpeal ne asteapta. Sa intram!"
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Lun Fév 01, 2010 3:11 am    Sujet du message: Répondre en citant

Ok Cleo - write the whole roleplay, then we do it =)
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 2:09 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Obositi dupa drumul lung pana la Roma, grupul de preoti valahi se opri o clipa sa isi traga rasuflarea pe treptele impunatoarei biserici din Vatican. Toti erau acolo, langa Cleo2626: Preoteasa Tisha Cantacuzino, Preotul paroh Vankedi de Rosiorii de Vede, Preotul Adrian Bartolomeu de Slatina, Preoteasa paroh Rata Movila, Preotul Mircea Dino de Curtea de Arges, Preotul Siberianul Jun, Preotul paroh Dr.devil de Pitesti, Preotul Mabum din Pitesti, Preotul Liviu de Pitesti, Preotul Vladislav Rosetti, Preotul paroh Bricheta de Campulung, Preoteasa Adina de Campulung, Preotul paroh Andrutz de Snagov, Preotul paroh Gras Ghica-Rares, Preotul paroh Goods din Targsor si Preotul George de Targsor.
"Am ajuns, fratilor! Si dupa cum bat clopotele, cardinalul Dunpeal ne asteapta. Sa intram!"

Pasind inauntru, Preoteasa Tisha Cantacuzino respecta canonul si credinta si rosti Rugaciunea de intrare in biserica:
„Veselitu-m-am de cei ce mi-au zis: in casa Domnului voi merge. Iar eu intru multimea indurarilor Tale, Doamne, voi intra in casa Ta,- inchina-ma-voi in biserica Ta cea sfanta,- Doamne, povatuie-ste-ma cu dreptatea Ta, pentru vrajmasii mei indrepteaza inaintea Ta calea mea, ca fara alunecare sa preaslavesc o Dumnezeire: pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.”

Odata rugaciunea rostita, preotii trecura din pronaos in nava si se oprira in fata catapeteasmei. Un fior ii strabatu pe toti atunci cand vazura multimea de credinciosi care era prezenta la ceremonie.
Atunci cardinalul Dunpeal iesi din altar si rosti o binecuvantare in semn de intampinare:

„Mila si judecata voi canta Tie, Doamne.
Canta-voi si voi intelege, in cale fara prihana. Cand vei veni la mine.
Umblat-am intru nerautatea inimii mele, in mijlocul casei mele.
Nu am pus inaintea ochilor mei lucru faradelege; pe calcatorii de lege i-am urat.
Nu s-a lipit de mine inima mea indaratnica; pe cel ce se abate de mine, pe cel rau, nu l-am cunoscut.
Pe cel ce clevetea intru ascuns pe vecinul sau, pe acela l-am gonit.
Cu cel mandru cu ochiul si cu cel nesatios la inima, cu acesta nu am mancat.
Ochii mei - peste credinciosii pamantului, ca sa seada ei impreuna cu mine. Cel ce umbla in cale fara prihana, acela imi slujea.
Nu va locui in mijlocul casei mele cel ce face mandrie; cel ce graieste nedreptati nu s-a indreptat inaintea ochilor mei.
In dimineti am ucis pe toti pacatosii pamantului, ca sa pierd din cetatea Domnului pe toti cei ce lucreaza faradelegea.”


Preotii valahi ingenuncheara, iar cardinalul Dunpeal rosti cu voce rasunatoare:
„Ridica-te cel ce ai fost randuit dintre preotii valahi sa le arati calea cea buna si sa ii ajuti sa respecte cuvantul Domnului!”

Preotul paroh Cleo de Slatina se ridica atunci si raspunse asa cum era scris in Sfantele Scripturi:
„Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu. Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea. Striga-voi catre Dumnezeul Cel Preainalt, Dumnezeul Cel ce a facut bine mie. Trimitu-s-a din cer si m-a mantuit, dat-a spre ocara pe cei ce ma calca pe mine. Trimis-a Dumnezeu mila Sa si adevarul Sau si a izbavit sufletul meu din mijlocul puilor de lei. Adormit-am tulburat. Fii oamenilor, dintii lor - arme si sageti, si limba lor sabie ascutita. Inalta-Te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta. Cursa au gatit sub picioarele mele si au impilat sufletul meu. Sapat-au inaintea mea fetei mele groapa si au cazut intr-insa. Gata este inima mea, Dumnezeule, gata este inima mea! Canta-voi si voi lauda intru Slava mea. Desteapta-te, Slava mea! Desteapta-te, psaltire si alauta! Destepta-ma-voi dimineata. Marturisi-ma-voi Tie intru noroade, Doamne, canta-voi Tie intru neamuri, Ca s-a marit pana la ceruri mila Ta, si pana la nori adevarul Tau. Inalta-te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta!”

Cardinalul Monsterguid si Cardinalul DuqueZezere, se alaturara in stanga si in dreapta cardinalului Dunpeal, pentru a reface simbolul Sfantei Treimi, iar toti trei in cor cantara pentru preotii valahi Rugaciunea invataceilor:
„Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.
Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.
Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.”
Cardinalul Monsterguid le facu semn preotior valahi sa se ridice si, intorcandu-se catre credinciosii din biserica, cuvanta:
“Binecuvanteaza Doamne robii tai valahi, caci ei au fost oaia pierduta si sunt acum in fata noastra si gata sa stea in dreapta Domnului la Judecata de Apoi!”

Cardinalul Dunpeal se apropie de Preotul paroh Cleo de Slatina, care ramasese in fata catapeteasmei si ii porunci:
“Ingenuncheaza, Preot paroh Cleo de Slatina”
apoi, punandu-i mainile pe cap, rosti in soapta Taina Preoţiei:
“Iti dau puterea de a învăţa, de a sfinţi pe credincioşi prin săvârşirea Sfintelor Taine şi de a-i conduce la mântuire!”
Apoi se intoarse catre credinciosii din biserica si rosti cu voce tare:
“Ridica-te arhiereu Cleo de Slatina!”
si il intreba:
Intrebare: Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum ?
Raspuns: Voiesc.
Intrebare: Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta?
Raspuns: Voiesc.


Apoi, arhiereul Cleo de Slatina isi marturisi credinta:

“Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.

Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin!”

Apoi, impreuna cu cei 3 cardinali se intoarsera catre multime si rostira impreuna cu aceasta:
“Cred in Dumnezeu,cel mai puternic,cel mai presus,
Creatorul Cerului si al Pamantului,
al Raiului si al Iadului,
Judecatorul inimilor noastre in ceasul mortii.

Si in Aristotel , profetul Lui ,
Fiul lui Nicomaque si Phaetis,
Trimis printre noi sa ne invete intelepciunea
Si legile divine ale Universului,
noua care nu stiam nimic.

Deasemenea cred in Hristos,
Nascut din Maria si Iosif.
Si-a dedicat viata sa ne arate calea spre Rai.
Dupa ce a patimit in zilele lui Pontiu Pilat
A murit in calvar ca sa ne salveze pe toti
S-a alaturat Soarelui unde era si Aristotel,
De partea dreapta a celui mai important.

Cred in actiunea divina;
In Sfanta Biserica Aristoteliana
In comunitatea sfintilor,
In iertarea pacatului,
In Viata Eterna.

AMIN.”

Iar cardinalul Dunpeal il unse cu mir pe frunte si il prezenta pe noul arhiereu Cleo de Slatina:

“Pace tuturor. Capetele voastre Domnului sa le plecati.
Cel ce s-a imbracat intru Tine, Hristoase Dumnezeul nostru, Tie si-a plecat capul sau impreuna cu noi. Pe acesta nebiruit luptator il fa asupra celui ce in desert ridica vrajba asupra lui si asupra noastra ; si cu a Ta nestricacioasa cununa pana in sfarsit biruitor a toate il arata. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui, si Tie slava inaltam impreuna si Parintelui Tau celui fara de inceput, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 2:19 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Well done Cleo - no need to hurry or rush - this is just a game =)

Now that the roleplay is completed please put in a box using the CODE code the text I have to use when it is my turn to participate in the roleplay. Also, can you translate "Cerimony to make Cleo Vice-Primate" or something like that in Romanian? (remember: translation is meant to make meaning in your language, don't worry about translating word for word).

Thanks Smile
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 8:36 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Obositi dupa drumul lung pana la Roma, grupul de preoti valahi se opri o clipa sa isi traga rasuflarea pe treptele impunatoarei biserici din Vatican. Toti erau acolo, langa Cleo2626: Preoteasa Tisha Cantacuzino, Preotul paroh Vankedi de Rosiorii de Vede, Preotul Adrian Bartolomeu de Slatina, Preoteasa paroh Rata Movila, Preotul Mircea Dino de Curtea de Arges, Preotul Siberianul Jun, Preotul paroh Dr.devil de Pitesti, Preotul Mabum din Pitesti, Preotul Liviu de Pitesti, Preotul Vladislav Rosetti, Preotul paroh Bricheta de Campulung, Preoteasa Adina de Campulung, Preotul paroh Andrutz de Snagov, Preotul paroh Gras Ghica-Rares, Preotul paroh Goods din Targsor si Preotul George de Targsor.
Code:
"Am ajuns, fratilor! Si dupa cum bat clopotele, cardinalul Dunpeal ne asteapta. Sa intram!"

Pasind inauntru, Preoteasa Tisha Cantacuzino respecta canonul si credinta si rosti Rugaciunea de intrare in biserica:
Code:
„Veselitu-m-am de cei ce mi-au zis: in casa Domnului voi merge. Iar eu intru multimea indurarilor Tale, Doamne, voi intra in casa Ta,- inchina-ma-voi in biserica Ta cea sfanta,- Doamne, povatuie-ste-ma cu dreptatea Ta, pentru vrajmasii mei indrepteaza inaintea Ta calea mea, ca fara alunecare sa preaslavesc o Dumnezeire: pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.”

Odata rugaciunea rostita, preotii trecura din pronaos in nava si se oprira in fata catapeteasmei. Un fior ii strabatu pe toti atunci cand vazura multimea de credinciosi care era prezenta la ceremonie.
Atunci cardinalul Dunpeal iesi din altar si rosti o binecuvantare in semn de intampinare:

Code:
„Mila si judecata voi canta Tie, Doamne.
Canta-voi si voi intelege, in cale fara prihana. Cand vei veni la mine.
Umblat-am intru nerautatea inimii mele, in mijlocul casei mele.
Nu am pus inaintea ochilor mei lucru faradelege; pe calcatorii de lege i-am urat.
Nu s-a lipit de mine inima mea indaratnica; pe cel ce se abate de mine, pe cel rau, nu l-am cunoscut.
Pe cel ce clevetea intru ascuns pe vecinul sau, pe acela l-am gonit.
Cu cel mandru cu ochiul si cu cel nesatios la inima, cu acesta nu am mancat.
Ochii mei - peste credinciosii pamantului, ca sa seada ei impreuna cu mine. Cel ce umbla in cale fara prihana, acela imi slujea.
Nu va locui in mijlocul casei mele cel ce face mandrie; cel ce graieste nedreptati nu s-a indreptat inaintea ochilor mei.
In dimineti am ucis pe toti pacatosii pamantului, ca sa pierd din cetatea Domnului pe toti cei ce lucreaza faradelegea.”

Preotii valahi ingenuncheara, iar cardinalul Dunpeal rosti cu voce rasunatoare:
Code:
„Ridica-te cel ce ai fost randuit dintre preotii valahi sa le arati calea cea buna si sa ii ajuti sa respecte cuvantul Domnului!”

Preotul paroh Cleo de Slatina se ridica atunci si raspunse asa cum era scris in Sfantele Scripturi:
Code:
„Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu. Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea. Striga-voi catre Dumnezeul Cel Preainalt, Dumnezeul Cel ce a facut bine mie. Trimitu-s-a din cer si m-a mantuit, dat-a spre ocara pe cei ce ma calca pe mine. Trimis-a Dumnezeu mila Sa si adevarul Sau si a izbavit sufletul meu din mijlocul puilor de lei. Adormit-am tulburat. Fii oamenilor, dintii lor - arme si sageti, si limba lor sabie ascutita. Inalta-Te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta. Cursa au gatit sub picioarele mele si au impilat sufletul meu. Sapat-au inaintea mea fetei mele groapa si au cazut intr-insa. Gata este inima mea, Dumnezeule, gata este inima mea! Canta-voi si voi lauda intru Slava mea. Desteapta-te, Slava mea! Desteapta-te, psaltire si alauta! Destepta-ma-voi dimineata. Marturisi-ma-voi Tie intru noroade, Doamne, canta-voi Tie intru neamuri, Ca s-a marit pana la ceruri mila Ta, si pana la nori adevarul Tau. Inalta-te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta!”

Cardinalul Monsterguid si Cardinalul DuqueZezere, se alaturara in stanga si in dreapta cardinalului Dunpeal, pentru a reface simbolul Sfantei Treimi, iar toti trei in cor cantara pentru preotii valahi Rugaciunea invataceilor:
Code:
„Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.
Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.
Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.”

Cardinalul Monsterguid le facu semn preotior valahi sa se ridice si, intorcandu-se catre credinciosii din biserica, cuvanta:
Code:
“Binecuvanteaza Doamne robii tai valahi, caci ei au fost oaia pierduta si sunt acum in fata noastra si gata sa stea in dreapta Domnului la Judecata de Apoi!”

Cardinalul Dunpeal se apropie de Preotul paroh Cleo de Slatina, care ramasese in fata catapeteasmei si ii porunci:
Code:
“Ingenuncheaza, Preot paroh Cleo de Slatina”

apoi, punandu-i mainile pe cap, rosti in soapta Taina Preoţiei:
Code:
“Iti dau puterea de a învăţa, de a sfinţi pe credincioşi prin săvârşirea Sfintelor Taine şi de a-i conduce la mântuire!”

Apoi se intoarse catre credinciosii din biserica si rosti cu voce tare:
Code:
“Ridica-te arhiereu Cleo de Slatina!”

si il intreba:
Intrebare:
Code:
Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum ?

Raspuns:
Code:
Voiesc.

Intrebare:
Code:
Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta?

Raspuns:
Code:
Voiesc.

Apoi, arhiereul Cleo de Slatina isi marturisi credinta:
Code:
“Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.
Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin!”

Apoi, impreuna cu cei 3 cardinali se intoarsera catre multime si rostira impreuna cu aceasta:
Code:
“Cred in Dumnezeu,cel mai puternic,cel mai presus,
Creatorul Cerului si al Pamantului,
al Raiului si al Iadului,
Judecatorul inimilor noastre in ceasul mortii.

Si in Aristotel , profetul Lui ,
Fiul lui Nicomaque si Phaetis,
Trimis printre noi sa ne invete intelepciunea
Si legile divine ale Universului,
noua care nu stiam nimic.

Deasemenea cred in Hristos,
Nascut din Maria si Iosif.
Si-a dedicat viata sa ne arate calea spre Rai.
Dupa ce a patimit in zilele lui Pontiu Pilat
A murit in calvar ca sa ne salveze pe toti
S-a alaturat Soarelui unde era si Aristotel,
De partea dreapta a celui mai important.

Cred in actiunea divina;
In Sfanta Biserica Aristoteliana
In comunitatea sfintilor,
In iertarea pacatului,
In Viata Eterna.

AMIN.”

Iar cardinalul Dunpeal il unse cu mir pe frunte si il prezenta pe noul arhiereu Cleo de Slatina:
Code:
“Pace tuturor. Capetele voastre Domnului sa le plecati.
Cel ce s-a imbracat intru Tine, Hristoase Dumnezeul nostru, Tie si-a plecat capul sau impreuna cu noi. Pe acesta nebiruit luptator il fa asupra celui ce in desert ridica vrajba asupra lui si asupra noastra ; si cu a Ta nestricacioasa cununa pana in sfarsit biruitor a toate il arata. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui, si Tie slava inaltam impreuna si Parintelui Tau celui fara de inceput, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.”
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 9:09 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Ok, I say everything in the boxes. So what do you say? Also, who is cardinal Monsterguild?
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
cleo2626



Inscrit le: 06 Mar 2008
Messages: 47

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 10:51 pm    Sujet du message: Répondre en citant

He was here:
http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=18203&sid=4d578143201c9bb7a1a78066d3f3910b
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Dunpeal



Inscrit le: 30 Mai 2008
Messages: 7512

MessagePosté le: Mar Fév 02, 2010 11:37 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Ah he is not cardinal! He is just a portuguese cleric lol. What I meant about the text is:
Citation:

Szertartástervezet


Dunpeal
Rómában a Szent István templomban megszólalnak a harangok, jelezvén, hogy nem sokára kezdődik Ozorai Lior_asteras érsek vice-prímási beiktatása.
A Pápai Őrség ez alkalom miatt már kivonul a helyszínre és körbezárták a templomot, hogy minden méltóság kényelmesen be tudjon vonulni és legyen helye a szebbnél szebb lovaknak és hintóknak.


[PAUSE FOR THE GUESTS Várunk az érkezésekre. A magyar papság és az aktív szereplők a sekrestyébe vonulnak, míg a vendégek elfoglalják a szentélyben a megfelelő helyüket, ki ülve, ki állva.]

Dunpeal
A szertartás kezdetekor pompás menet indul meg a sekrestyéből a templom fala mentén a főbejárat felé. Elöl mentek a szimbólumvivők, majd a püspökök, a menet végén a beiktatandóval és a bíborosokkal.

Az oltárhoz érvén, a bíboros megkezdi a szertartást:


Kedves Testvérek!

Azért gyűltünk össze ezen a dicsőséges napon, hogy beiktassuk a Magyar Királyság vice-prímását. A Magyar Királyság három püspökséggel rendelkezik, és abból ez érsekség. Illő volt tehát, hogy a kánoni szabályozásoknak megfelelően kiemeljünk egyet e három főpap közül és rábízzuk a magyar egyház vezetését az elkövetkező négy hónapra.
Lépjen tehát elő a legidősebb magyar főpap és terjessze elő kérését!


Crepitus

Crepitus püspök előrelép és így szól:


Eminenciás Bíboros Úr! A Magyar Arisztotelészi Egyház kéri, hogy iktasd be Lior_asteras érseket a felelősségteljes vice-prímási méltóságba.


Dunpeal

A bíboros megkérdezi:

Méltónak találtátok őt?

Crepitus
Crepitus válaszol: Igen, méltónak találtatott.

Dunpeal
A bíboros most Lior_asterashoz fordul:

Excellenciás Érsek Úr! Kedves Lior_asteras atya!
Mielőtt elfoglalnád helyedet, nyilatkozz Isten és a Szent Egyház színe előtt, hogy milyen lélekkel vállalod ezt a kötelességet.

Felelj tehát a kérdésekre!
Ígéred, hogy összefogod és képviseled püspöktestvéreidet az Arisztotelészi Barátság dogmája szerint?
Lior_asteras
Ígérem.

Dunpeal
Ígéred-e, hogy gyámolítod és segíted a klérust és a híveket?
Lior_asteras
Ígérem.

Dunpeal
Ígéred-e, hogy a főpaphoz méltó életet élsz, az elé semmit nem helyezel?
Lior_asteras
Ígérem.

Dunpeal
Ígéred-e a kánonjogot megtartod, a szent hitet és tanításokat pedig teljes erővel hirdeted?
Lior_asteras
Ígérem.

Dunpeal
Ezennel püspöktársaid tanúságára és kérésére, illetve a magyar egyház integrációjának befejezéseként, Lior_asteras érseket elismerjük a Magyar Arisztotelészi Egyház vice-prímásának a kánoni normák szerint.
Felszólítom a Magyar Arisztotelészi Püspöki Konferencia tagjait, hogy lépjenek elő és biztosítsák az új vice-prímást együttműködésükről!

Crepitus
Crepitus előrelép és Mons. Ozorai Lior_asteras felé fordulva ezt mondja:
Én, Festetics Crepitus, győri megyéspüspök ünnepélyesen ígérem, hogy együttműködöm veled a kánoni normák szerint, elfogadva elsőségedet a magyar Egyházban!

Norbertus
Norbertus előrelép és Mons. Ozorai Lior_asteras felé fordulva ezt mondja:
Én, Norbertus, veszprémi megyéspüspök ünnepélyesen ígérem, hogy együttműködöm veled a kánoni normák szerint, elfogadva elsőségedet a magyar Egyházban!

Dunpeal
A püspökök békecsókot váltanak egymással.
A vice-prímás a püspökökkel az oldalán a nép felé fordul és áldást oszt.

Code:

[b]Szertartástervezet
[/b]

[color=red]Dunpeal[/color]
[i]Rómában a Szent István templomban megszólalnak a harangok, jelezvén, hogy nem sokára kezdődik Ozorai Lior_asteras érsek vice-prímási beiktatása.
A Pápai Őrség ez alkalom miatt már kivonul a helyszínre és körbezárták a templomot, hogy minden méltóság kényelmesen be tudjon vonulni és legyen helye a szebbnél szebb lovaknak és hintóknak.[/i]

[PAUSE FOR THE GUESTS Várunk az érkezésekre. A magyar papság és az aktív szereplők a sekrestyébe vonulnak, míg a vendégek elfoglalják a szentélyben a megfelelő helyüket, ki ülve, ki állva.]

[color=red]Dunpeal[/color]
[i]A szertartás kezdetekor pompás menet indul meg a sekrestyéből a templom fala mentén a főbejárat felé.  Elöl mentek a szimbólumvivők, majd a püspökök, a menet végén a beiktatandóval és a bíborosokkal.

Az oltárhoz érvén, a bíboros megkezdi a szertartást:[/i]

[b]Kedves Testvérek!

Azért gyűltünk össze ezen a dicsőséges napon, hogy beiktassuk a Magyar Királyság vice-prímását. A Magyar Királyság három püspökséggel rendelkezik, és abból ez érsekség. Illő volt tehát, hogy a kánoni szabályozásoknak megfelelően kiemeljünk egyet e három főpap közül és rábízzuk a magyar egyház vezetését az elkövetkező négy hónapra.
Lépjen tehát elő a legidősebb magyar főpap és terjessze elő  kérését![/b]

[color=green]Crepitus[/color]
[i]
Crepitus püspök előrelép és így szól:[/i]

[b]Eminenciás Bíboros Úr! A Magyar Arisztotelészi Egyház kéri, hogy iktasd be Lior_asteras érseket a felelősségteljes vice-prímási méltóságba.[/b]


[color=red]Dunpeal[/color]
[i]
A bíboros megkérdezi:[/i]
[b]Méltónak találtátok őt?[/b]

[color=green]Crepitus[/color]
[i]Crepitus válaszol:[/i] [b]Igen, méltónak találtatott.[/b]

[color=red]Dunpeal[/color]
[i]A bíboros most Lior_asterashoz fordul:[/i]

[b]Excellenciás Érsek Úr! Kedves Lior_asteras atya!
Mielőtt elfoglalnád helyedet, nyilatkozz Isten és a Szent Egyház színe előtt, hogy milyen lélekkel vállalod ezt a kötelességet.

Felelj tehát a kérdésekre!
Ígéred, hogy összefogod és képviseled püspöktestvéreidet az Arisztotelészi Barátság dogmája szerint?
[color=green]Lior_asteras[/color]
Ígérem.

[color=red]Dunpeal[/color]
Ígéred-e, hogy gyámolítod és segíted a klérust és a híveket?
[color=green]Lior_asteras[/color]
Ígérem.

[color=red]Dunpeal[/color]
Ígéred-e, hogy a főpaphoz méltó életet élsz, az elé semmit nem helyezel?
[color=green]Lior_asteras[/color]
Ígérem.

[color=red]Dunpeal[/color]
Ígéred-e a kánonjogot megtartod, a szent hitet és tanításokat pedig teljes erővel hirdeted?
[color=green]Lior_asteras[/color]
Ígérem.

[color=red]Dunpeal[/color]
Ezennel püspöktársaid tanúságára és kérésére, illetve a magyar egyház integrációjának befejezéseként, Lior_asteras érseket elismerjük a Magyar Arisztotelészi Egyház vice-prímásának a kánoni normák szerint.
Felszólítom a Magyar Arisztotelészi Püspöki Konferencia tagjait, hogy lépjenek elő és biztosítsák az új vice-prímást együttműködésükről!
[/b]
[color=green]Crepitus[/color]
[i]Crepitus előrelép és Mons. Ozorai Lior_asteras felé fordulva ezt mondja:[/i]
[b]Én, Festetics Crepitus, győri megyéspüspök ünnepélyesen ígérem, hogy együttműködöm veled a kánoni normák szerint, elfogadva elsőségedet a magyar Egyházban![/b]

[color=green]Norbertus[/color]
[i]Norbertus előrelép és Mons. Ozorai Lior_asteras felé fordulva ezt mondja:[/i]
[b]Én, Norbertus, veszprémi megyéspüspök ünnepélyesen ígérem, hogy együttműködöm veled a kánoni normák szerint, elfogadva elsőségedet a magyar Egyházban![/b]

[color=red]Dunpeal[/color]
[i]A püspökök békecsókot váltanak egymással.
A vice-prímás a püspökökkel az oldalán a nép felé fordul és áldást oszt.[/i]


So you know who is saying what when =)

Does this help?
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Monsterguid



Inscrit le: 21 Juil 2009
Messages: 1248
Localisation: [PT] Porto, Condado do Porto

MessagePosté le: Mer Fév 03, 2010 6:16 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Dunpeal a écrit:
Ok, I say everything in the boxes. So what do you say? Also, who is cardinal Monsterguild?


My dear, thank you for the "Cardinal Monsterguide" but as said Cardinal dunpeal, I'm just a cleric in Portugal.

Thank you! Very Happy
_________________
- His Excellency, Guido Henrique de Albuquerque
- Count of Vilar Maior (Portugal)
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé MSN Messenger
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Jeu Fév 04, 2010 12:03 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

Dunpeal

La Roma, la Biserica Sfantul Stefan, clopotele bat neincetat, indicand ca in curand va incepe ceremonia de numire al lui Cleo de Slatina in functia de vice-primat.
Garda pontificala s-a retras de pe scena, iar totul este pregatit pentru o ceremonie cat mai reusita.


Dunpeal

preotii trecura din pronaos in nava si se oprira in fata catapeteasmei. Un fior ii strabatu pe toti atunci cand vazura multimea de credinciosi care era prezenta la ceremonie.
Atunci cardinalul Dunpeal iesi din altar si rosti o binecuvantare in semn de intampinare:

Mila si judecata voi canta Tie, Doamne. Canta-voi si voi intelege, in cale fara prihana. Cand vei veni la mine. Umblat-am intru nerautatea inimii mele, in mijlocul casei mele. Nu am pus inaintea ochilor mei lucru faradelege; pe calcatorii de lege i-am urat. Nu s-a lipit de mine inima mea indaratnica; pe cel ce se abate de mine, pe cel rau, nu l-am cunoscut.
Pe cel ce clevetea intru ascuns pe vecinul sau, pe acela l-am gonit. Cu cel mandru cu ochiul si cu cel nesatios la inima, cu acesta nu am mancat. Ochii mei - peste credinciosii pamantului, ca sa seada ei impreuna cu mine. Cel ce umbla in cale fara prihana, acela imi slujea. Nu va locui in mijlocul casei mele cel ce face mandrie; cel ce graieste nedreptati nu s-a indreptat inaintea ochilor mei. In dimineti am ucis pe toti pacatosii pamantului, ca sa pierd din cetatea Domnului pe toti cei ce lucreaza faradelegea.


Preotii valahi ingenuncheara, iar cardinalul Dunpeal rosti cu voce rasunatoare:
Ridica-te cel ce ai fost randuit dintre preotii valahi sa le arati calea cea buna si sa ii ajuti sa respecte cuvantul Domnului!

Cleo

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu. Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea. Striga-voi catre Dumnezeul Cel Preainalt, Dumnezeul Cel ce a facut bine mie. Trimitu-s-a din cer si m-a mantuit, dat-a spre ocara pe cei ce ma calca pe mine. Trimis-a Dumnezeu mila Sa si adevarul Sau si a izbavit sufletul meu din mijlocul puilor de lei. Adormit-am tulburat. Fii oamenilor, dintii lor - arme si sageti, si limba lor sabie ascutita. Inalta-Te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta. Cursa au gatit sub picioarele mele si au impilat sufletul meu. Sapat-au inaintea mea fetei mele groapa si au cazut intr-insa. Gata este inima mea, Dumnezeule, gata este inima mea! Canta-voi si voi lauda intru Slava mea. Desteapta-te, Slava mea! Desteapta-te, psaltire si alauta! Destepta-ma-voi dimineata. Marturisi-ma-voi Tie intru noroade, Doamne, canta-voi Tie intru neamuri, Ca s-a marit pana la ceruri mila Ta, si pana la nori adevarul Tau. Inalta-te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta!

Dunpeal

Cardinalului Dunpeal canta impreuna cu preotii valahi "Rugaciunea invataceilor":
Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.
Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.
Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.


[PAUZA PENTRU A CANTA Very Happy]

Dunpeal

Cardinalul Dunpeal le facu semn preotior valahi sa se ridice si, intorcandu-se catre credinciosii din biserica, cuvanta:
Binecuvanteaza Doamne robii tai valahi, caci ei au fost oaia pierduta si sunt acum in fata noastra si gata sa stea in dreapta Domnului la Judecata de Apoi!

Apoi, cardinalul Dunpeal se apropie de Preotul paroh Cleo de Slatina, care ramasese in fata catapeteasmei si ii porunci:
Ingenuncheaza, Preot paroh Cleo de Slatina!
Iar punandu-i mainile in cap, sopti Taina Preotiei:
Iti dau puterea de a învăţa, de a sfinţi pe credincioşi prin săvârşirea Sfintelor Taine şi de a-i conduce la mântuire!

Apoi se intoarse catre credinciosii din biserica si rosti cu voce tare:
Ridica-te arhiereu Cleo de Slatina!
Si il intreba:
Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum?

Cleo

Voiesc.

Dunpeal

Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta?

Cleo

Voiesc.

Apoi, arhiereul Cleo de Slatina isi marturisi credinta:
Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.
Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin!


[CREZUL] - [CREED]

Dunpeal

Iar apoi, cardinalul Dunpeal il unse cu mir pe frunte si il prezenta pe noul arhiereu Cleo de Slatina:
Pace tuturor. Capetele voastre Domnului sa le plecati.
Cel ce s-a imbracat intru Tine, Hristoase Dumnezeul nostru, Tie si-a plecat capul sau impreuna cu noi. Pe acesta nebiruit luptator il fa asupra celui ce in desert ridica vrajba asupra lui si asupra noastra ; si cu a Ta nestricacioasa cununa pana in sfarsit biruitor a toate il arata. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui, si Tie slava inaltam impreuna si Parintelui Tau celui fara de inceput, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

************************************************************
************************************************************
************************************************************
Code:
[color=red]Dunpeal[/color]

[i]La Roma, la Biserica Sfantul Stefan, clopotele bat neincetat, indicand ca in curand va incepe ceremonia de numire al lui Cleo de Slatina in functia de vice-primat.
Garda pontificala s-a retras de pe scena, iar totul este pregatit pentru o ceremonie cat mai reusita.[/i]

[color=red]Dunpeal[/color]

[i]preotii trecura din pronaos in nava si se oprira in fata catapeteasmei. Un fior ii strabatu pe toti atunci cand vazura multimea de credinciosi care era prezenta la ceremonie.
Atunci cardinalul Dunpeal iesi din altar si rosti o binecuvantare in semn de intampinare:[/i]
[b]Mila si judecata voi canta Tie, Doamne. Canta-voi si voi intelege, in cale fara prihana. Cand vei veni la mine. Umblat-am intru nerautatea inimii mele, in mijlocul casei mele. Nu am pus inaintea ochilor mei lucru faradelege; pe calcatorii de lege i-am urat. Nu s-a lipit de mine inima mea indaratnica; pe cel ce se abate de mine, pe cel rau, nu l-am cunoscut.
Pe cel ce clevetea intru ascuns pe vecinul sau, pe acela l-am gonit. Cu cel mandru cu ochiul si cu cel nesatios la inima, cu acesta nu am mancat. Ochii mei - peste credinciosii pamantului, ca sa seada ei impreuna cu mine. Cel ce umbla in cale fara prihana, acela imi slujea. Nu va locui in mijlocul casei mele cel ce face mandrie; cel ce graieste nedreptati nu s-a indreptat inaintea ochilor mei. In dimineti am ucis pe toti pacatosii pamantului, ca sa pierd din cetatea Domnului pe toti cei ce lucreaza faradelegea.[/b]

[i]Preotii valahi ingenuncheara, iar cardinalul Dunpeal rosti cu voce rasunatoare:[/i]
[b]Ridica-te cel ce ai fost randuit dintre preotii valahi sa le arati calea cea buna si sa ii ajuti sa respecte cuvantul Domnului![/b]

[color=green]Cleo[/color]

[b]Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma, ca spre Tine a nadajduit sufletul meu. Si in umbra aripilor Tale voi nadajdui, pana ce va trece faradelegea. Striga-voi catre Dumnezeul Cel Preainalt, Dumnezeul Cel ce a facut bine mie. Trimitu-s-a din cer si m-a mantuit, dat-a spre ocara pe cei ce ma calca pe mine. Trimis-a Dumnezeu mila Sa si adevarul Sau si a izbavit sufletul meu din mijlocul puilor de lei. Adormit-am tulburat. Fii oamenilor, dintii lor - arme si sageti, si limba lor sabie ascutita. Inalta-Te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta. Cursa au gatit sub picioarele mele si au impilat sufletul meu. Sapat-au inaintea mea fetei mele groapa si au cazut intr-insa. Gata este inima mea, Dumnezeule, gata este inima mea! Canta-voi si voi lauda intru Slava mea. Desteapta-te, Slava mea! Desteapta-te, psaltire si alauta! Destepta-ma-voi dimineata. Marturisi-ma-voi Tie intru noroade, Doamne, canta-voi Tie intru neamuri, Ca s-a marit pana la ceruri mila Ta, si pana la nori adevarul Tau. Inalta-te peste ceruri, Dumnezeule, si peste tot pamantul slava Ta![/b]

[color=red]Dunpeal[/color]

[i]Cardinalului Dunpeal canta impreuna cu preotii valahi "Rugaciunea invataceilor":[/i]
[b]Dumnezeule preasfinte, izvor de nemarginita intelepciune si bunatate, facator al tuturor celor vazute si nevazute, asculta rugaciunea noastra, ce inaltam catre Tine cu multa umilinta, Intareste, Bunule, pe carmuitorii nostri bisericesti si lumesti. Da-le lor sa cugete cele bune si folositoare pentru Biserica si Tara noastra. Apara-i de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca sa ne poata indrepta pe calea propasirii, cu pace si dragoste.
Iara noua, umilitilor, lumineaza-ne mintea ca sa intelegem invataturile ce ni se dau si intru toate si de-a pururea sa pazim poruncile Tale si sa facem voia Ta cea sfanta,-ca, astfel, sa putem fi folositori noua insine, parintilor, fratilor, surorilor si poporului in mijlocul caruia traim,- sa aducem bucurie si multumita invatatorilor si facatorilor nostri de bine,- si sa plinim toate indatoririle catre tara, catre obste, catre familie si aproapele nostru. Primeste plecarea genunchilor si rugaciunea ce o facem, ca pe o tamaie binemirositoare inaintea Ta.
Trimite harul Tau asupra noastra si ne invredniceste sa trecem cu buna randuiala vremea invataturii. Povatuieste-ne sa umblam si sa lucram cu intelepciune in tot cursul vietii noastre, ca de noi si prin noi sa se slaveasca Preasfant numele Tau in veci. Amin.[/b]

[PAUZA PENTRU A CANTA :D]

[color=red]Dunpeal[/color]

[i]Cardinalul Dunpeal le facu semn preotior valahi sa se ridice si, intorcandu-se catre credinciosii din biserica, cuvanta:[/i]
[b]Binecuvanteaza Doamne robii tai valahi, caci ei au fost oaia pierduta si sunt acum in fata noastra si gata sa stea in dreapta Domnului la Judecata de Apoi![/b]

[i]Apoi, cardinalul Dunpeal se apropie de Preotul paroh Cleo de Slatina, care ramasese in fata catapeteasmei si ii porunci: [/i]
[b]Ingenuncheaza, Preot paroh Cleo de Slatina![/b]
[i]Iar punandu-i mainile in cap, sopti Taina Preotiei:[/i]
[b]Iti dau puterea de a învăţa, de a sfinţi pe credincioşi prin săvârşirea Sfintelor Taine şi de a-i conduce la mântuire![/b]

Apoi se intoarse catre credinciosii din biserica si rosti cu voce tare:
[b]Ridica-te arhiereu Cleo de Slatina![/b]
Si il intreba:
[b]Voiesti sa te lepezi de eresurile necredinciosilor, in care ai fost pana acum?[/b]

[color=green]Cleo[/color]

[b]Voiesc.[/b]

[color=red]Dunpeal[/color]

[b]Voiesti sa fii si sa traiesti in unire cu credinta? [/b]

[color=green]Cleo[/color]

[b]Voiesc.[/b]

[i]Apoi, arhiereul Cleo de Slatina isi marturisi credinta:[/i]
[b]Adaug din nou a marturisi impreuna cu Sfanta Evanghelie, ca Duhul Sfant purcede numai de la Tatal si prin urmare lepad adaugirea : Si de la Fiul.
Marturisesc si primesc cu evlavie cele sapte Taine ale Sfintei Biserici, adica : Botezul, Ungerea cu Sfantul Mir, Cuminecarea, Pocainta, Maslul, Preotia si Nunta cea legiuita, prin care iau har de la Dumnezeu cei ce le primesc cu credinta.
Marturisesc ca in dumnezeiasca Liturghie se aduce lui Dumnezeu jertfa bineprimita pentru cei vii si pentru cei morti. Marturisesc ca, sub chipul painii si al vinului, in Sfanta impartasanie, este tot si intreg Mantuitorul Hristos, si ca cei ce se impartasesc cu ele se impartasesc cu adevarat cu Trupul Lui si cu Sangele Lui, spre iertarea pacatelor.
Marturisesc trei cete ale sufletelor care s-au mutat din aceasta viata : intaia a sfintilor, pe care se cuvine a-i cinsti si a-i chema prin rugaciune ca pe mijlocitorii nostri la Dumnezeu, ale caror moaste se cuvine a le cinsti; a doua, a sufletelor necredinciosilor si a crestinilor care au trait paganeste si au murit fara pocainta, a caror parte este iadul si focul gheenei; a treia ceata de suflete este a acelora care au murit in pocainta, dar grabindu-i moartea n-au apucat a-si face canonul pentru pacatele lor si a dovedi cu fapta indreptarea lor. Pentru acestia Sfanta Biserica, prin jertfa cea fara de sange a Mantuitorului lumii, Domnul nostru Iisus Hristos, prin rugaciuni, prin milostenie si prin alte binefaceri in numele lor, le mijloceste de la Dumnezeu iertare.
Cred si marturisesc ca sfintele icoane ale lui Hristos, ale pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, si ale tuturor sfintilor, se cuvine a le cinsti si ca cinstea data lor trece la chipul celui ce este zugravit.
In sfarsit, cred si marturisesc toate cele ce Sfanta Biserica invata a crede si a marturisi, si ma leg prin aceasta ca voi pazi aceasta credinta in toata viata mea si o voi lasa si fiilor mei, ca o mostenire nepieritoare. Pentru care si adeveresc cu insasi a mea iscalitura. Amin![/b]

[CREZUL] - [CREED]

[color=red]Dunpeal[/color]

[i]Iar apoi, cardinalul Dunpeal il unse cu mir pe frunte si il prezenta pe noul arhiereu Cleo de Slatina: [/i]
[b]Pace tuturor. Capetele voastre Domnului sa le plecati.
Cel ce s-a imbracat intru Tine, Hristoase Dumnezeul nostru, Tie si-a plecat capul sau impreuna cu noi. Pe acesta nebiruit luptator il fa asupra celui ce in desert ridica vrajba asupra lui si asupra noastra ; si cu a Ta nestricacioasa cununa pana in sfarsit biruitor a toate il arata. Ca Tie se cuvine a ne milui si a ne mantui, si Tie slava inaltam impreuna si Parintelui Tau celui fara de inceput, si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.[/b]

I think that is good Very Happy
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller ŕ la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com