L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO] Cartea Virtutilor - Capitolele Sfarsiturilor Timpurilor

 
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Mer Mar 31, 2010 4:55 pm    Sujet du message: [RO] Cartea Virtutilor - Capitolele Sfarsiturilor Timpurilor Répondre en citant


_________________


Dernière édition par Sainte Wilgeforte le Dim Avr 11, 2010 6:17 pm; édité 3 fois
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Mer Mar 31, 2010 4:55 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:




    Cartea Sfârşitului Timpurilor
    Capitolul I « Visul »


    1 Eu, Ysupso din Alexandria, originar din Egipt, vă voi descrie revelaţia pe care am avut-o. Poate părea straniu ca să consideri un vis o premoniţie veridică, dar după citirea revelaţiilor mele vă va arata că nu este vorba despre un vis oarecare. Mulţumesc lui Dumnezeu pentru că mi-a acordat misiunea divină de a transmite voinţa Sa lumii.

    2 Visul meu a început cu o lumină albă. Aveam senzaţia că mă trezesc. Lumina era din ce în ce mai puternică. Am terminat prin a vedea un grup de oameni cu aripi, deasupra cărora era un inel luminos. Răspândeau dragoste şi duioşie. Privirile lor erau pline de bunătate şi tandreţe.

    3 Aveam în faţa mea toţi oamenii care au ales calea binelui şi astfel au devenit îngeri. Am observat că şapte dintre ei erau superiori celorlalţi. I-am recunoscut uşor pe cei şapte arhangheli botezaţi de Dumnezeu : George, arhanghelul prieteniei, Miguaël, arhanghelul bunătăţii, Raphaëlle, arhanghelul convingerii, Gabriel, arhanghelul liniştii, Mihail, arhanghelul dreptăţii, Sylphaël, arhanghelul plăcerii şi Galadrielle, arhanghelul conservării.

    4 În spatele lor, erau peisaje mirifice. Totul era extrem de frumos şi te îndemna ca să rămâi acolo pentru eternitate. Dar locul părea gol. Puteam admira pe cei care trăiau în Paradis, pe chipul cărora se citea fericirea. Văzând un astfel de sentiment pe chipul lor, mă bucuram pentru ei şi speram ca să mă alătur lor.

    5 Atunci, am auzit o voce dură şi serenă în spatele meu : “Cei pe care-i vezi aici sunt cei care au reuşit să ajungă în Rai, urmând sfaturile lui Aristotel şi Hristos. Dar să ştii că viitorul nu va fi la fel pentru toţi.” Am înţeles că Dumnezeu îmi adresase acest mesaj divin. Atunci, îngerii m-au lăsat singur, în compabia lui Dumnezeu. “Priveşte în balta de la picioarele tale.” mi-a spus.

    6 Am văzut o ţară frumoasă. Căldura soarelui mângâia livezile de pomi, făcea să crească spicele de grâu şi oferea toată dragostea lui legumelor. Mai departe, am putut vedea vaci care păşteau, însoţite de oi. Vântul bătea atât cât să rotească elicele morii.

    7 Marea oferea pescarilor mult peşte, pentru a se hrăni. În mijloc, era un oraş înconjurat de ziduri. Meşteşugarii lucrau pentru a furniza populaţiei tot ce avea nevoie, iar comercianţii îşi lăudau mărfurile în faţa clienţilor.

    8 Copiii se jucau, râdeau şi alergau pe străzi. Din taverne se auzeau râsete şi zgomotul băuturilor vărsate în halbe. Un mic grup de oameni se afla lângă primar. Clopotele începură să bată, iar mulţi locuitori ieşeau din case pentru a se duce la slujbă.

    Ysupso



_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Mer Mar 31, 2010 4:55 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:




    Cartea Sfârşitului Timpurilor
    Capitolul II « Castelul »

    1 Şi oroarea a început.

    2 Cerul s-a întunecat, nori negri au apărut. Tunetele vuiau, auzindu-se în fiecare casă. Începu să plouă. Era un potop nemaintâlnit. Marea era agitată din cauza vijeliei puternice. Am văzut cum pescarii erau înghiţiţi de valuri. Toţi s-au adăpostit, iar ploaia nu înceta.

    3 Trei zile şi trei nopţi a durat. Toate eforturile agricultorilor erau stăvilite de această furie. Priveau cum recoltele lor erau distruse de ape. Străzile s-au transformat în torente. Toată ţara era cuprinsă de ape. Marea a distrus debarcaderele, şi acum izbea coasta.

    4 Apoi, cerul a devenit mai negru, acoperind în întregime soarele. Se lumina doar în urma tunetelor care răsunau în casele unde oamenii se adăpostiseră de frică. Ploaia era din ce în ce mai rece. Începu să ningă. Gerul a distrus recoltele, iar vântul rece a pătruns în casele oamenilor unde oamenii, speriaţi, sufereau de foame şi sete fără a scoate un cuvânt.

    5 Atunci, ninsoarea a devenit grindină. Erau bucăţi de gheaţă, mari cât o salcie şi tari ca piatra. Loveau zidurile din toate părţile. Acoperişurile erau cele mai afectate, dar păreau să reziste. Multe case s-au prăbuşit peste oamenii care urlau după ajutor.

    6 Calvarul părea să se termine atunci când grindina diminuă forţa. Puţin câte puţin, oamenii ieşeau din adăposturile lor, iar mulţi dintre ei se îndreptau spre castel pentru a găsi răspuns la întrebările lor. Preotul şi ducele s-au adresat mulţimii. Dar discursul său fu întrerupt de căderea turnului, care-l omorâse pe loc.

    7 Pământul începu să se cutremure. Ducele se afla pe traiectoria verticală a turnului. Oamenii au început să fugă spre adăposturile lor. Cele mai puţin rezistente au fost înghiţite. S-au format cratere pe străzi, înghiţindu-i pe cei care cădeau pradă acestora. Zidurile, deja afectate de grindină, se dărâmau, provocând moartea altor persoane.

    8 Tot oraşul era înghiţit puţin câte puţin. Numai biserica rezistase asaltului elementelor dezlănţuite. Altarul părea întreg. Pământul încetă să se mai cutremuere. Fără a scoate vreun cuvânt, supravieţuitorii s-au strâns în Biserică. Preotul se afla acolo. Predica pentru iertarea păcatelor. Se simţea în vocea sa neliniştea. Toţi ascultau predica preotului ca şi cum n-o mai auziseră vreodată.

    Ysupso



_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Mer Mar 31, 2010 4:55 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:




    Cartea Sfârşitului Timpurilor
    Capitolul III « Biserica »


    1 Vântul părea că mişcă biserica din loc. Cerul, era plin de nori mari ameninţători. În jurul sfântului lăcaş, fulgerele brăzdau atmosfera, însoţite de tunete. Zgomotul produs de acestea se auzea departe.

    2 Preotul încuraja rugăciunea. Nu renunţa să spună oamenilor că nu aveau de ce să se teamă dacă păstreaza credinţa în Dumnezeu. Puritatea credinţei îi făcea pe oameni să se pocăiască. Repeta fără încetare că era timpul ca cei care au păcătuit să vină să se spovedească. Dar nimeni nu-l mai asculta. Teroarea era mare, iar oamenii priveau afară prin vitraliile bisericii.

    3 Atunci, o a treia calamitate s-a abătut asupra lor. Vântul bătea mai tare, formându-se vijelii şi furtuni. Cataclismul a atins forţa maximă când o tornadă teribilă a lovit biserica. Aceasta a spart vitraliile, iar un vânt rece a pătruns în biserică. O ploaie de geamuri sparte a căzut peste cei care se aflau acolo.

    4 Tornada a aruncat băncile de pereţi. Oamenii se loveau unii de ceilalţi. Au căzut statuile de pe piedestal, spărgându-le în bucăţi mici. Uşile bisericii, care rezistau de secole, au zburat ca nişte paie.

    5 Zgomotul furtunii acoperea rugăciunile preotului. Acesta s-a oprit când a văzut un tânăr la pământ. Un stâlp era gata să cadă peste el. Preotul a reuşit să-l ferească pe tânăr. Acest sacrificiu s-a dovedit a fi inutil pentru că întreg edificiul a căzut peste oameni, dintre care doar câţiva au reuşit să scape.

    6 Aceştia nu au fost atât de norocoşi pentru că au avut ghinionul să asiste la ultima calamitate. Oraşul se transformase într-un câmp de ruine, marea era zbuciumată, câmpiile, pajiştile şi livezile erau distruse şi numai câtiva copaci au mai rezistat.

    7 Supravieţuitorii au văzut cum acestea luau foc. Vântul, până atunci rece, a devenit un rug sub cerul deschis. Norii au devenit roşiatici, reflectând flăcările care cuprindeau provincial. Acestea înghiţeau tot ce rămase. Supravieţuitorii care rezistaseră la trei calamităţi, plângeau de durere când incendiul i-a cuprins, nemailăsând nimic din corpurile lor.

    Ysupso



_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Dim Avr 11, 2010 6:16 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:




    Cartea Sfârşitului Timpurilor
    Capitolul IV « Judecata Divină »


    1 Am ridicat ochii din acea baltă unde aceste imagini terifiante se proiectau. Tremuram, iar ţipetele victimelor încă le puteam auzi. Plângeam gândindu-mă la ei.

    2 Dumnezeu, cu o voce calmă, mi-a spus : “Iată cum lumea pe care o iubeşti atât de mult riscă să fie distrusă. Va fi înghiţită de ape, de pământ, de vânt şi foc. Dar să nu-ţi fie teamă pentru că tu ai ales calea binelui şi vei putea evita aceste dezastre. Iar cei care urmează această cale, să nu dispere pentru că Eu nu-i uit niciodată pe cei care Mă iubesc”, mi-a spus Dumnezeu. Apoi, am văzut cum norii se dispersau, nu mai bătea vântul, focul era stins. Iar pământul avea altă înfăţişare.

    3 Oamenii care au trăit aceste evenimente crude au plecat zburând. Erau mulţi, stăteau unii lângă ceilalţi. În ciuda timpului petrecut în subteran, au găsit puterea de a reveni. Au creat un nor de oameni care se îndrepta spre Creatorul lor.

    4 În spatele lor, am văzut lumea : o mare de materie. Toţi oamenii o părăsiseră. Suprafaţa sa începu să cedeze, flăcări imense izbucneau din craterele formate. Apoi, toată lumea a explodat. Celelalte astre erau luminate de o lumină roşie. Printr-o explozie imensă, termină misiunea pe care Dumnezeu i-o acordase.

    5 Oamenii s-au aşezat de-a lungul stelelor, ceea ce se numeşte calea lactee. Era ca un fir interminabil. Unii dintre ei erau fericiţi în aşteptarea Judecăţii Divine, alţii plângeau, regretând faptul că nu au ascultat de cuvântul divin transmis de către profetul Aristotel şi Hristos, mesia. Îngerii aşteptau în linişte pe soare. Pe lună, demonii scuipau ura în faţa celor care urmau să fie judecaţi.

    6 Şi Dumnezeu mi-a vorbit : “Iată. Aceşti bărbaţi şi aceste femei care aşteaptă judecata sufletelor lor. V-am călăuzit spre bine şi am făcut-o în aşa fel încât să existe o comunicare. Am recunoscut sfaturile lui Aristotel şi cuvintele lui Hristos. “ A existat un scop”, a adăugat, să Mă servească, să Mă respecte, să Mă iubească, dar să va iubiţi şi între voi. Eu sunt mâna invizibilă care vă ghidează paşii, dar mulţi dintre voi Mi-aţi întors spatele.

    7 Sunteţi judecaţi când muriţi, dar nu va fi întotdeauna cazul. Într-adevăr, am lăsat creatura fără nume, pentru a demonstra că cel puternic domină pe cel slab. Dacă, încă o dată, îmi întoarceţi spatele, ce ai văzut în lac, se va concretiza. Dacă uitaţi că vă iubesc, iar voi nu mă mai iubiţi, acela va fi adevărul. Dacă vorba Mea, propovăduită de Aristotel şi Hristos nu va fi ascultată, Voi distruge toată lumea şi viaţa pentru că iubirea nu-şi va mai avea sensul. Atunci, fi atent ca vorba Mea să nu se mai piardă în uitare.

    8 Iată de ce vă spun toate acestea. Binele trebuie să ne ghideze la fiecare pas. Fiecare trebuie să transmită aproapelui cuvântul lui Dumnezeu. Să nu vă mai abateţi de la acest drum pentru că va veni ziua când lumea va dispare, iar noi vom fi judecaţi !

    Ysupso



_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Sainte Wilgeforte



Inscrit le: 17 Juil 2009
Messages: 6071

MessagePosté le: Dim Avr 11, 2010 6:16 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:




    Cartea Sfârşitului Timpurilor
    Capitolul V « Întrebările »


    1 Dar multe întrebări nu aveau încă răspuns. L-am rugat pe Dumnezeu dacă poate să mă lumineze, şi cu mila Sa, a acceptat.

    2 L-am întrebat : “Când vom fi judecaţi ? Care vor fi pedepsele şi recompensele ?” Mi-a răspuns : “Când am decis transformarea în oameni a copiilor mei, am vrut să le fac cel mai frumos cadou : V-am transformat în suflete, permiţându-vă să ajungeţi în Rai dacă urmaţi învăţăturile lui Hristos şi ale lui Aristotel, şi să vă duc în Infern dacă vă abateţi de la drumul pe care vi l-au trasat. Sunteţi judecaţi de-a lungul vieţii. Fiecar gând, fiecare cuvânt şi fiecare acţiune va influenţa decizia Mea finală. Atunci când fiecare dintre voi moare, decid destinaţia voastră pentru eternitate.Dacă aţi ales calea binelui sau pe cea a răului, veţi intra în rândurile celor aleşi sau ale condamnaţilor.

    3 Apoi l-am întrebat : “Dar cu ce vor semăna oamenii care vor ajunge la soare sau pe lună ? Nu vom fi spirite ? Ce vor deveni corpurile noastre ? Cine sunt aceşti îngeri şi aceşti demoni ?” Mi-a răspuns : “ Corpul nu poate trăi fără suflet, iar sufletul fără corp pentru că viaţa presupune uniunea dintre cele două. Atunci când un om ajunge în Rai sau în Infern, corpul pe care l-a avut atunci când era în viaţă, este abandonat pentru a hrăni viaţa, iar un nou corp îi este oferit la schimb. Acesta este imaginea sufletului omului : reprezintă fie frumuseţea, fie urâţenia. Îngerii sunt cei care au obţinut un corp perfect pentru că mă însoţesc prin Rai. Demonii sunt cei care au trăit în păcat, astfel încât corpurile lor seamană cu bestii.

    4 L-am întrebat din nou : Prin botez, omul intra în rândul creştinilor . Fără acest lucru, nu există cale spre Paradis. Dar ce se întâmplă cu bieţii copii care mor înainte de a fi botezaţi ?” Mi-a răspuns : “V-am ales de la naştere pentru că vă îndreptaţi către mine. Păcatele voastre fac ca voi să refuzaţi divinitatea.

    5 “Botezul permite binelui să învingă păcatul, permite iubirii să învingă ura. Cel care urmează calea binelui fără a fi botezat, nu va fi iertat pentru că nu am binecuvântat intrarea lui în comunitatea creştinilor. Dar nu crede că faptul de a fi botezat îţi dă voie să păcătuieşti fără ruşine. Reprezintă doar modul de a urma calea binelui. Dar cei care nu au fost botezaţi, fie că sunt adulţi sau copii, dacă nu au păcătuit niciodată, pot ajunge în Rai.”

    6 L-am întrebat : “Când va veni sfârşitul lumii ?” Mi-a răspuns : “Nu, Voi decide să distrug lumea dacă oamenii vor ajunge să creadă în creatura căreia nu i-am dat nume. Să ştii că viitorul lumii nu depinde decât de virtutea voastră. E alegerea voastră dacă respectaţi învăţăturile pe care le-am transmit prin Aristotel şi Hristos, pentru că, dacă vă comportaţi ca locuitorii oraşului lui Oane, viciul vostru va decide soarta lumii pe care o iubiţi atât de mult.

    7 Atunci, Dumnezeu mi-a spus că a venit timpul ca să mă întorc, că visul meu s-a terminat şi că trebuie să mă trezesc. După ce L-am ascultat, m-am trezit în patul meu. Încă aflat sub efectul acestor revelaţii, am decis să scriu acest mesaj transmis de Dumnezeu.

    Ysupso



_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com