L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RP] Reforma Bisericii Valahe

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Lun Nov 01, 2010 4:26 pm    Sujet du message: [RP] Reforma Bisericii Valahe Répondre en citant

Dupa cateva saptamani de gandit, Monseniorul Mircea cheama pe preotii valahi sa discute despre anumite probleme ale Bisericii si sa incerce remedierea lor:

- Dragi frati aristotelieni, aproape am terminat studiile de la Seminarul Primar din Reims. Va spun ca acolo am invatat multe despre cum este protejat si raspandit aristotelanismul in Franta. Va spun ca clerul este foarte organizat si activ. Si va mai spun ca trebuie sa-i luam drept model.

Mircea scoate in fata clerului niste hartii si incepe sa graiasca de pe ele:

- Inainte de-a convinge pe altii sa urmeze calea Bisericii, propun scrierea unui statut al Bisericii, cum au francezii si nemtii (mai jos este si in engleza). Voi relua aceasta discutie mai incolo, caci sunt chestii mai importante de spus.

Terminand fraza, se hotareste sa schimbe foaia:

- Spre a nu umple tara de botezuri si nunti, propun sa facem o zona separata dedicata tuturor ceremoniilor religioase, spre a fi sortate mai usor. Astfel, putem chiar sa renuntam la folosirea registrelor romane. Modele de zone separate am vazut in toate comitatele si ducatele franceze, Provence, Reims, Lyon sunt doar cateva care-mi vin in minte.

... si iata inca o propunere interesanta si folositoare pentru reforma Bisericii. Schimband pagina, Mircea ajunge la propagarea credintei aristoteliene:

- Ce-am mai vazut in Franta, inainte de botez credinciosii fac un seminar pastoral! In acel seminar sunt cursuri scurte si rapide despre chestiile de baza ale credintei aristoteliene romane si un mic test la final care dovedeste cunostiintele invatate. Numai cu acel test luat credinciosii pot primi taina botezului. Putem face si noi asta? Poate in zona separata pe care o vom face daca tot acolo vom face si ceremoniile?

Cele fiind zise, Mircea continua cu o propunere despre schimbarea liturghiilor de la model portughez la cel francez:

- Constat cu uimire ce ceremonii frumoase sunt in Franta! Acestea n-au un model fix cum avem noi acum, pot fi foarte diferite, dar la fel de frumoase. Si m-am hotarat sa va arat cateva ceremonii scrise de mine cu ajutorul maestrului Luciobello de la Reims (sunt in franceza, dar macar sa vedeti cum arata Very Happy): un botez aristotelian, o liturghie de duminica si o casatorie. De sunteti de-acord, rescriu ceremoniile si pictez ca sa facem si noi asa slujbe..
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com