L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RP] Botezul lui Cobra_Wolf
Aller à la page Précédente  1, 2
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Nov 28, 2010 7:48 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Pastrandu-si zambetul, Monseniorul Mircea deschide Cartea Virtutilor si cauta un capitol interesant. In final, gasise ceva de Sfantul Spyosu. Isi aminteste ca mai citise fragmentul la un botez recent, isi degre vocea, apoi incepe sa citeasca.

- Dragi credinciosi! Va voi da citire din Cartea Eclipsei, capitolul VIII, Invierea, scrisa de Sfantul Spyosu!
Citation:




    Cartea Eclipsei
    Capitolul VIII « Învierea »


    1 Acea voce pe care o auzisem, în timp ce eram alături de Aristotel şi Hristos, era calmă şi răsunătoare. Mi-au explicat că este Dumnezeu care urma să-mi puna întrebarea. Vocea divină mi-a spus : “Tu, omule, care te numeşti Spyosu, ai venit la Mine, descoperind tot ce putea descoperi un om după moarte. Ai vizitat fiecare dintre cele şapte locuri din Infern, unde i-ai întâlnit Prinţii-demoni, care ţi s-au prezentat după voinţa Mea. Ce ai reţinut din acest periplu ?”

    2 Am răspuns : “Am înţeles sensul Salvării. Atunci când un om a trăit sub auspiciul binelui, s-a conformat cuvântului Tău, transmis de profetul Aristotel şi de Hristos. Îi acorzi dreptul de a ajunge în aceste locuri, în Paradis. Dacă oamenii aleg plăcerile terestre, egoismul, tentaţia, zeii falşi, înţelepciunea Ta face ca aceştia să fie trimişi în Infern, pentru a fi pedepsiţi pentru eternitate. Ne iubeşti, dar trebuie să te iubim şi noi pe Tine.

    3 Dumnezeu mi-a spus : “Acum, a sosit vremea ca să alegi. Poţi decide dacă accepţi moartea. În acest caz, voi judeca toată viaţa ta, momentele în care ai ales binele şi momentele când ai păcătuit. Dacă Eu cred că tu meriţi, te vei alătura celor aleşi pentru o eternitate de bucurie şi fericire. Dar dacă Eu cred că ai dus o viaţă în păcat, vei cunoaşte viaţa din Infern. Dar, dacă tu crezi că mai ai de trăit, poţi decide ca să revii la viaţa ta.”

    4 Nu ştiam ce să răspund. Meritam oare să vin în Paradis sau să mă duc în Infern ? Atunci am auzit nişte voci. Erau cele ale prietenilor mei, care se rugau pentru salvarea sufletului meu. Deşi se aflau pe pământ, îi auzeam clar. Aveam un sentiment ciudat văzând că se îngrijorau pentru destinul meu. Trebuia să demonstrez că rugăciunile lor nu erau în zadar. Am decis să accept învierea pentru a putea trăi sub auspiciul binelui şi să merit să ajung în Paradis. Le datoram acest lucru, cu atât mai mult cu cât trebuia să-mi demonstrez mie.

    5 Dumnezeu mi-a spus atunci : “Odată ce Am decis să schimb sufletul oamenilor, pentru ca să fie judecate la moartea lor, fiecare dintre ei parcurge drumul care te-a dus la Mine şi le pun aceeaşi întrebare. Unii sunt prudenţi ca şi tine, alţii aleg să vină în Paradis, iar alţii se subestimează şi sunt trimişi în Infern.

    6 “Cei care au ales, ca tine, învierea, nu rămân cu amintiri din călătoria lor cerească. Astfel, comportamentul lor nu se schimbă doar dacă aceste cuvinte le-au ajuns la inimă. Dar, pentru ca toţi să ştie destinul care-i aşteaptă dacă refuză dragostea mea, îti las memoria. Vei putea fi martorul periplului tău. Mărturia ta va rămâne pentru eternitate. Acum că ştii ce sarcină ţi-am dat, întoarce-te la viaţa ta până când te voi chema pentru a face o nouă alegere.

    7 Atunci, viziunea mea s-a terminat. Am avut timp ca să-i vad pe Aristotel şi Hristos, spunându-mi la revedere înainte ca să-mi pierd conştiinţa. Când m-am trezit, eram în patul meu, cu braţele încrucişate. În jurul meu erau lumânări aprinse, iar prietenii mei se rugau. Cu lacrimi în ochi, mi-au spus că eram mort de noua zile. M-am ridicat, m-am dus la fereastră şi am văzut că soarele lumina din nou deasupra lumii întregi. Am povestit prietenilor mei prin ce am trecut şi m-am decis ca să scriu tot ce cunoscusem în timpul morţii mele.

    Spyosu




Apoi, inchise Cartea, comentand fragmentul:

- Sfantul Spyosu, dupa o inviere miraculoasa, ne povesteste despre cele vazute in Paradis si Infern. Intelegand sensul Salvarii, prin botez si printr-o viata virtuoasa pe pamant, vom ajunge in Paradisul solar, alaturi de sfinti. Dar Jah ne da mereu si o a doua sansa! Daca credem ca nu suntem pregatiti sa acceptam viata vesnica in Rai, ori ca trebuie sa reparam o greseala pentru a nu ajunge in Iadul selenar, putem alege sa ne intoarcem la viata terestra, cum a facut acest Sfant, auzind rugaciunile prietenilor care-l iubeau atat de mult si vroiau sa-l vada din nou in viata.

Alegeti botezul, uniunea cu sfintii, si purtati o viata virtuoasa, sa fiti pregatiti pentru Judecata spre a nu intarzia viata vesnica in Paradis, caci nimeni nu stie cand si unde va fi aceasta judecata... inafara de Dumnezeu Cel Atotputernic si Preainalt!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Cobra_wolf



Inscrit le: 18 Fév 2010
Messages: 17
Localisation: Valahia, Pitesti

MessagePosté le: Dim Nov 28, 2010 7:54 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Amin
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Nov 28, 2010 7:56 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Se intoarce spre cavalerul Cobra care astepta cu emotie, in fata altarului, si-i zice:

- Prin botez fiecare credincios intra intr-o uniune spirituala cu toti ceilalti credinciosi si sfinti. Ritul intrarii in Biserica da noului credincios fundamentele prieteniei aristoteliene perfecte. Credinciosul este eliberat de viziunea lumii pur materiale si se alatura lumii ideilor. In schimbul pocaintei si a iluminarii sufletului prin credinta, credinciosul intra in Paradis dupa moarte.

Accepti tu, Cobra "Wolf", acest botez?
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Cobra_wolf



Inscrit le: 18 Fév 2010
Messages: 17
Localisation: Valahia, Pitesti

MessagePosté le: Dim Nov 28, 2010 8:08 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bucuros ca de acum o sa fiu aristotelian :

- Da, accept. Îl recunosc pe Dumnezeu ca motor al lumii, gândul suprem și cauza eficientă îi finală a tuturor. Recunosc Biserica Aristoteliană ca ghidul meu în cunoașterea lui Dumnezeu și jur pe onoarea mea si pe harul său de a ramane fidel lui, precum si autoritații sale, singura reprezentare terestră a Ființei divine. Accept toate acestea prin propria voința spre mântuirea sufletului meu si a învierii, aproape de Dumnezeu, în contemplarea eternă a Frumuseții Sale. Doresc ca numele meu sa apară ca botezat si servitor a lui Dumnezeu cel Atotputernic.


Dernière édition par Cobra_wolf le Dim Nov 28, 2010 8:12 pm; édité 1 fois
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
mirceadino
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 09 Déc 2009
Messages: 2118
Localisation: 1 High Street, Solar Paradise (since 22.11.1461)

MessagePosté le: Dim Nov 28, 2010 8:10 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Luand un pahar, toarna pe capul lui Cobra apa sfintita, a purificarii, a iertarii.

- Te botez in numele Bisericii Aristoteliene si a Preainaltului, pentru prietenia tuturor Sfintilor si pentru iubirea Parintelui pentru oameni! Acum, sufletul tau este liber si purificat, iar pacatele iertate. zice, intinzand un obiect albastrui. Primeste aceasta medalie ca un simbol al statutului tau...

... si această lumânare care semnifică viaţa ta purificată. Amin!

Inchizand Cartea Virtutilor, preotul felicita cu sinceritate pe noul botezat, intinzandu-i deasemenea si certificatul de botez.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
oasis



Inscrit le: 30 Aoû 2010
Messages: 55

MessagePosté le: Mer Déc 01, 2010 2:34 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Oasis scoase din buzunar un medalion si i-l darui lui Cobra, ca dar de botez.

- Poarta-l cu incredere, Cobra! Fie ca acest talisman sa-ti arate mereu calea spre inima oamenilor, sa-ti indrume pasii pe drumul cel bun, iar steaua ta sa fie mereu norocoasa.




Umbla fericit, fiule! Jah fie cu tine!
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Cobra_wolf



Inscrit le: 18 Fév 2010
Messages: 17
Localisation: Valahia, Pitesti

MessagePosté le: Mer Déc 01, 2010 3:08 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cobra fiind asa de incantat ca domnita Oasis ii face un a semenea cadou incat nu avea cuvinte :

-Nu stiu ce sa zic Domnita Oasis, iti multunesc din suflet si cu siguranta il voi purta.
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Église du principalat de Valahia - Church of the Principality of Valahia Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com