L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Kisheza e Shen Gjergjit te Lyddes

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbërisë - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Mar Fév 25, 2014 2:29 am    Sujet du message: Kisheza e Shen Gjergjit te Lyddes Répondre en citant

Dhe prane Pallatit te primatise, nje kishe e vjeter qendron. Muret prej guri nga minierat gurerore te Arberise, ishin te dedikuara per adhurimin e shejte ndaj Aristotelit. Projekti i saj, sikur kishat Romane ne veri te Arberise duke perfaqesuar shume vite te historise. Mbi kupolle te saj nje kryq broze ndriqoj nen diell.

And next to the Primate's Palace, an old chapel stands. Walls of stone from the albanian quarries, it was dedicated to the aristotelic's God worship. His design, like the roman churches in the north of Albania, represented a lot of years of history. Over its dome, a broze cross shone under the Sun.
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PrengInscrit le: 23 Mar 2014
Messages: 5

MessagePosté le: Dim Mar 23, 2014 2:09 am    Sujet du message: Re: Kisheza e Shen Gjergjit te Lyddes Répondre en citant

Ishte nje dite ndryshe per Prengen. Ai ishte zgjuar me mendime te reja, i frymezuar dhe me i gjalle se zakonisht.
Ai kishte degjuar zerin e Jahut teksa e therriste. Kishte ardhur koha qe te pagezohej.
Prenga donte te pagezohej!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Lun Mar 24, 2014 10:37 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Peshkopi hyri ne kishez dhe u gjunjezua para iterit. Ai beri shenjen e kryqit dhe u lut. Me pas, vuri re qe Prenga kishte arritur perpara tij. U ndje i gezuarqe dikush tjeter e kishte degjuar thirrjen e Jahut per t'i sherbyer Vullnetit te Tij.

Gjini veshtroi ne syte e Prenges: donte te shikonte nese deshira e tij ishte vertete e madhe.


-Sot, Prenge, do te pagezohesh ne emer te Zotit. Do t'i perkasesh Kishes Aristoteliane dhe, duke ndjekur gjurmet e Aristotelit dhe Kristos, do behesh pjese e besimit tone te shenjte.

Ai mori Librin e Virtyteve dhe lexoi:

Citation:
  Caput IX

  Ita Christus, per pagos iens, bonum nuntium multidinibis quae saepe se coniungerant tulit. Semper ita ab eius notionum iustitia atque verborum vi mossae ut Christi fama usque ad ultimas Galilaeae regiones diffusa esset atque magis magisque concurusus ad loca in quibis Christus loquebatur contenderent.

  Saepe inquebat: "Deum amate sicut Is vos amat atque omnes societate cum reliquia vivite ut Aristoteles vos docuit " vel "Fidem habete Deum vos amare atque vosmet Deum amate."

  [...]

  "Lux, Lux, lux in luce es. Fides te illuminat atque te servat!"


-Pra, sic ka thene Kristos, te pagezuarit jane drita e Mbreterise se Arberit dhe Kisha t'i drejtoje.
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PrengInscrit le: 23 Mar 2014
Messages: 5

MessagePosté le: Mar Mar 25, 2014 3:43 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Ai iu afrua Peshkop Gjinit dhe i tha:

- Dua te ndjek rrugen e Besimit te vertete!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Mar Mar 25, 2014 4:30 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Gjini, duke mbajtur njekohesisht kupen dhe Librin e Shenjte, e drejtoi Prengen drejt nje pagezoreje te mermerte brenda Kishes.

-A pranon te njohesh Profetet tane, Aristotelin dhe Kristosin, si profete te derguar nga Jahu i Plotefuqishem? Premton se do te ndjekesh udhen e virtyteve dhe vullnetin e Jahut? Premton, se nese eshte nevoja, te japesh jeten per unionin e Kishes?
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PrengInscrit le: 23 Mar 2014
Messages: 5

MessagePosté le: Mer Mar 26, 2014 3:59 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Prenga i emocionuar dhe gezuar tha menjehere:

- Po, premtoj!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Ven Mar 28, 2014 1:50 am    Sujet du message: Répondre en citant

Gjini e mori kupen, hodhi uje ne te dhe e bekoi, beri shenjen e Kryqit dhe tha bute disa fjale ne latinisht. Me pas, ne mes te nje qetesie, tha:

-Te pagezoj si Prenge. Mekatet e tua jane falur dhe shpirti jot do te arrije Parajsen per hir te Zotit, nese jeton me virtyte. Merre kete medaljon si simbol i Besimit tend dhe fjaleve te Aristotelit.


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PalInscrit le: 12 Avr 2014
Messages: 3

MessagePosté le: Sam Avr 12, 2014 1:39 pm    Sujet du message: Répondre en citant

...Cdo gje ja kam falur pushtetit te kishes,shpirtin,pasurin,dashurin,gjithcka,do ti qendroj besnik deri ne vdekje pushtetit hynor dhe te drejt te papes,Jahu i dhente jet,gjithmon do te mbroj kishen time nga te pafete,dhe do luftoj qe ajo te shtrihet ne zemrat e njerzve qe kane dale nga rruga e shenjte qe na ka mesuar aristoteli.
...
Sot do te shkoj te pagezohem,me ujin e bekuar te JAHUT,nga uji qe pine martiret e kishes sone te shenjt do te lag trupin dhe te bekohem,te jem i paster dhe i denj per dashurin e ti,te jem i bekuar per veprimet e mia vetem ne te mir te kishes,dhe besimit ton.
...
U befte sic do ai,sepse biri nuk da fuqin te ngrihet kunder vullnetit te atit,prandaj po i dorezohem plotesisht atij.
----------------------------
"Pali shkon drejt Ginit,gati per te then fjalet e shenjta"
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Dim Avr 13, 2014 9:38 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Gjini shkon drejt altarit dhe duke marre librin e Virtyteve ai lexon frazat:

-Sot, Pal, do te pagezohesh ne emer te Zotit. Do t'i perkasesh Kishes Aristoteliane dhe, duke ndjekur gjurmet e Aristotelit dhe Kristos, do behesh pjese e besimit tone te shenjte.

Citation:
  Caput IX

  Ita Christus, per pagos iens, bonum nuntium multidinibis quae saepe se coniungerant tulit. Semper ita ab eius notionum iustitia atque verborum vi mossae ut Christi fama usque ad ultimas Galilaeae regiones diffusa esset atque magis magisque concurusus ad loca in quibis Christus loquebatur contenderent.

  Saepe inquebat: "Deum amate sicut Is vos amat atque omnes societate cum reliquia vivite ut Aristoteles vos docuit " vel "Fidem habete Deum vos amare atque vosmet Deum amate."

  [...]

  "Lux, Lux, lux in luce es. Fides te illuminat atque te servat!"


-Pra, sic ka thene Kristos, te pagezuarit jane drita e Mbreterise se Arberit dhe Kisha t'i drejtoje.
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PalInscrit le: 12 Avr 2014
Messages: 3

MessagePosté le: Dim Avr 13, 2014 9:42 pm    Sujet du message: Répondre en citant

At,dua te ndjek rrugen e besimit e vertet,ta shpetoj shpirtin tim nga te pabeset,dua tu bashkohem mesimeve te aristotelit.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Dim Avr 13, 2014 9:43 pm    Sujet du message: Répondre en citant

-A pranon te njohesh Profetet tane, Aristotelin dhe Kristosin, si profete te derguar nga Jahu i Plotefuqishem? Premton se do te ndjekesh udhen e virtyteve dhe vullnetin e Jahut? Premton, se nese eshte nevoja, te japesh jeten per unionin e Kishes?
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PalInscrit le: 12 Avr 2014
Messages: 3

MessagePosté le: Dim Avr 13, 2014 9:45 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Premtoj at,premtoj se to ti falem plotesisht vullnetit te kishes,do te jem gjithmon i perlulur i Jahut.
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Dim Avr 13, 2014 9:56 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Peshkopi mori kupen dhe e mbushi ne kazan me ujin e bekuar dhe tha:

-Te pagezoj si Pal. Mekatet e tua jane falur dhe shpirti jot do te arrije Parajsen per hir te Zotit, nese jeton me virtyte. Merre kete medaljon si simbol i Besimit tend dhe fjaleve te Aristotelit.


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Gjini.Inscrit le: 15 Déc 2012
Messages: 77

MessagePosté le: Dim Juil 13, 2014 1:04 am    Sujet du message: Répondre en citant

The Bishop entered the Chapel. It was a very important day, and following the rites of the Roman Church, he was wearing the cassock, stole and mitre. He spoke loudly, as he said:

-Welcome to the Chapel again, Preng. Today is an important day for you. You will become part of the Aristotelic clergy, and that, will be honor to you and to your life. Today, you join the ranks of the Roman Church, and will walk between the path of the chosen one, between the path of the Virtue.

Are you sure of your decision, Brother?

_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
PrengInscrit le: 23 Mar 2014
Messages: 5

MessagePosté le: Dim Juil 13, 2014 1:26 am    Sujet du message: Répondre en citant

Preng entered the Chapel. He was very excited as it was the most important day of his life. He has a strange, positive feeling and he was quite happy. He listened to The Bishop carefully and then answered:

- Yes I am very sure. I want to serve the Lord!
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbërisë - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com