L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[CZ] Kniha ctností - BOV 1.1

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothčque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:33 am    Sujet du message: [CZ] Kniha ctností - BOV 1.1 Répondre en citant


  Do češtiny přeložil Puper léta Páně 1458.
  Zrevidoval a korekturu vykonal Bokes a jáhen Marcus Zoborský léta Páně 1462.

_________________


Derničre édition par Doron le Dim Jan 11, 2015 1:38 am; édité 1 fois
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:34 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola I. - « Vesmír »  1 Na počátku byl jen Jáh.

  2 Nebyla žádná hmota, energie ani pohyb, pouze Jáh. Nebyla ani prázdnota, která by oddělovala zemi od hvězd, protože i prázdnota je něco. Nebylo nic. Nebyla tam ani nepřítomnost něčeho, neboť pokud můžeme říct, že něco chybí, pak připouštíme možnost bytí věci. Nicota je, když je pouhá myšlenka na bytí čehokoli nemožná. Krom Jáha.

  3 Jáh ale převyšuje cokoliv, včetně nicoty. Nemá začátek ani konec. Je Nekonečný a Věčný. On sám je dokonalost, kterou nelze narušit, zrušit či do ní zasáhnout. Pouhou myšlenkou je schopen vyvést cokoliv z nicoty do matérie, a stejně tak jen jedna jeho myšlenka dělí cokoliv od návratu z matérie do nicoty. Nic pro něj není nemožné a všechno vděčí za svou existenci jemu.

  4 Jáh je základní látka, ze kterého všechno je stvořeno. Hmota, energie, pohyb i čas jsou složeny z něj. Všechno to existuje, stejně jako sama nicota, od začátku jen díky němu. On je Stvořitelem všech věcí. Je to on, kdo stvořil vše, co existuje a dal tomu tvar a obsah. On je Nejvyšší, neboť on je důvodem existence všech věcí včetně nicoty.

  5 Jáh ví všechno, neboť vědění samo patří jemu, je jím stvořeno a on je jeho příčinou. Jáh je tedy Vševědoucí a nejen to, Jáh je všude, neboť kamkoliv lze vkročit, všude bude člověk v něm, vždyť vše je z něj samotného stvořeno. Nakonec je Jáh také Všudypřítomný, neboť může činit cokoliv, kdekoliv, ví všechno a žádná věc či její nepřítomnost nemůže přerušit jeho činnost.

  6 Jáh se zamyslel a objevil se maličkatý bod. Stvořením tohoto malého bodu Jáh zároveň stvořil a poté i rozptýlil nicotu. Od těch časů tvoří svět matérie a prázdnota, ale již ne nicota. Jáh se rozhodl pojmenovat ten drobný bod “vesmír” a nechal v něm vzplanout nesčetná množství hvězd, které rozmístil v prázdnotě. Od té chvíle hvězdy nikdy nepřestaly blikat na nebeské klenbě.

  7 Poté Jáh stvořil dva druhy pohybu: těžké věci by se měly pohybovat dolů a lehké vzhůru. Zároveň vytvořil čtyři elementy. Nejtěžší byla země. Následovala voda, vzduch a oheň. Uspořádal je hierarchicky podle jejich váhy. Země byla ve středu, obklopená vodou, která byla zase obklopena vzduchem. Nejlehčí element, oheň, nakonec pokryl ostatní.

  8 Vzniklou kouli hmoty Jáh nazval "země". Byla však nehybná, protože všechny elementy byly na svých místech seřazeny podle váhy. Aby dal možnost projevit se pohybu, Jáh zrušil hierarchické uspořádání elementů. Oheň umístil do středu země a vodu do prostoru nad vzduch. Elementy se začaly pohybovat střídaje řád za chaos, snažíc se postoupit k původnímu pořádku. Jáhovi se velmi líbilo pozorovat, jak se jeho stvoření pohybuje díky snaze elementů zaujmout původní hierarchické uspořádání.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:34 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola II. - « Život »  1 Jáh byl dokonalý, ale jeho stvoření takové nebylo. On si byl vědom sám sebe, jeho stvoření ale nemyslelo, nemělo vědomí. Jáh se mohl rozhodnout, co udělá, ale jeho stvoření se pouze přizpůsobovalo podmínkám. On byl schopen tvořit, jeho stvoření dělalo jen co bylo nezbytné pro přežití. Jáh chtěl milovat své stvoření a na oplátku být jím milován, jeho stvoření však nebylo schopno milovat.

  2 Jáh proto shromáždil lásku, kterou měl v sobě a stvořil z ní duši, která se odlišovala od hmoty, nešlo ji slyšet, cítit, vidět či ochutnat. Duše obsahovala inteligenci, tvořenou z citů a rozumu. Jáh do ní vložil ještě víc ze sebe samé: schopnost cítit a volit. Jáh spojil duši s hmotou, aby byla schopná existovat v harmonii se světem a celek nazval "život".

  3 Ale život byl nedokonalý. Přestože byl stvořen Jáhem a byl jeho součástí, nebyl jím samým. Jeho schopnost rozhodovat se byla neúplná, protože jeho vědomosti a schopnosti byly omezené. Jeho schopnost cítit byla omezená, protože jeho součástí byla také hmota, netečná a neosobní. Jáh ale chtěl milovat život a chtěl, aby život na oplátku miloval jeho.

  4 K tomu, aby se Jáh a život mohli navzájem milovat, bylo nutné, aby se život neustále snažil dosáhnout božské dokonalosti. Protože život nebyl schopen se božské dokonalosti vyrovnat, Jáh stvořil třetí druh pohybu: aby vyšší podstaty mohly jít k Bohu. Hmota, ze které se život skládá, je tedy coby těžká věc vázána k zemi. Ale duše coby vyšší podstata se pokouší dosáhnout božské dokonalosti.

  5 Na světě vzal život na sebe mnoho forem, od nejmenších po největší. Rostliny se nasytily světlem hvězd a pokryly svět vrstvou zeleně. Zvířata se toulala a třepetala mezi rostlinami. Zatímco Jáh se zdál být nehybným, život byl v neustálém pohybu. Vskutku, pro Věčného Jáha není pohyb důležitý, tak jako pro život, který musí být v neustálém pohybu. Proto se Jáh zdá být nehybným. Ale byla to tato nerušená činnost, co Jáh sledoval nejraději na svém stvoření.

  6 Jáh však nezamýšlel pohyb jako nekonečnou sílu a tak, aby mohli pokračovat v pohybu, bylo nezbytné, aby zvířata jedla rostliny, predátoři svou kořist a mrtvá těla zvířat nasytily rostliny. Tak se stala smrt nedílnou součástí života. Aby smrt nezničila zcela jeho stvoření, Jáh rozdělil každý druh do dvou vzájemně se doplňujících forem, mužské a ženské. Obě si byly rovné a jejich spojením se život zachovával.

  7 Když pak nadejde čas a smrt zvítězí nad životem, život smrt překoná a rodiče jsou nahrazeni svými potomky. Stejně tak voda, která stoupne do mraků se vrací zpět, aby nasytila řeky, oheň opouští sopku, aby nasytil zemi, která ho obklopuje a živí ve svém nitru. Celý svět byl jednoduše v neustávajícím pohybu života, zatímco Jáh se zdál být nehybný unikaje omezením času.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:34 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola III. - « Bytosti »  1 Část tvorů, jen malá část života, se rozhodla přejít svět, aby poznala ostatní druhy, zvířata stejně jako rostliny. Naložili na svá bedra veškerý svůj majetek a prošli svět, hnáni svou touhou po poznání.

  2 A tak prozkoumali svět. Přelezli zelené kopce i obrovitá pohoří, přešli strže vyhloubené řekami a odpočívali na loukách. Vyzkoušeli všechno, co může život nabídnout krásného. Ochutnali med a ovoce, pocítili vůni květů. Spatřili severní záři, následovali duhu.

  3 Jáh ve své nekonečné dokonalosti stvořil život zázračný, plný radosti a potěšení pro ty, kteří je dovedou cítit. Avšak ne všichni tvorové dokázali správně ocenit tento jeho dar. Jen malá část tvorů byla překvapena vždy, když potkala nový druh. Každý druh byl vybaven nadáním, které ho činilo jedinečným. Ale jen tato malá část tvorů docenila nekonečnou rozmanitost darů, jimíž Jáh obdařil svá stvoření. Každý nový druh, který objevili, byl pro ně příležitostí k novému obdivování rozmanitosti stvoření.

  4 Potkali krávy, klidně se pasoucí na trávě, krmící mlékem své mladé. Prošli kolem plání porostlých pšenicí vlnící se ve větru. Zkřížili cestu mnoha ovcí, měkkých a bílých s klidným mírumilovným pohledem. Na své cestě světem slyšeli veselé písně ptáků. Když zvedli oči k nebi, viděli je kroužit pod měkkými oblaky barvy smetany zatímco slunce zářilo na bleděmodrém nebi.

  5 Na svých zastávkách ochutnali růné druhy zeleniny, lišící se formou, vůní i chutí. Během jídla slyšeli cválání koní, jejichž hřívy vlály ve větru. Když přišli k jezeru, spatřili ryby hrající si na hladině a honící se vzájemně přes vodu. Nedaleko břehů jezera zapustil kořeny les obrovských dubů, jehož rozložité větve byly jak klenba velikého dómu ze zeleného listí.

  6 Pak přišli k obilnému poli, jehož klasy byly k prasknutí díky slunci a na kterém se krmila boubelatá prasata. Avšak všechny tyto druhy nepřekvapily malou skupinu cestovatelů jen rozmanitostí svých povah, ale také velmi zneklidňující společnou vlastností.

  7 Bylo tomu tak, všechny druhy považovaly samy sebe za druh oblíbený Jáhem. Každý vyzdvihoval svoji vlastní jedinečnost jako důvod svého zvláštního postavení. Krávy si cenily svých četných potomků, ovce svou vlnu, ptáci křídla, koně rychlost, ryby vládu nad mořem, největšími oblastmi na zemi, duby svou dlouhověkost, obilí, ovoce a zelenina svou rozmanitost v chuti a vůni, prasata sílu.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:34 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola IV. - « Pochybnosti »  1 Malá družina se rozhodla na chvíli zastavit na zeleném kopci, kde rostly nádherné květiny, ze kterých sbíraly včely sladkou šťávu. Jemný vánek lehce pohupoval travou a ptáci zpívali. Když vyšly hvězdy zpoza kopců, odložili své věci a sedli si kolem ohně, ale nálada mezi nimi byla pošmourná, protože si všichni pokládali tu samou otázku.

  2 Každý z mnoha druhů, který na cestě světem potkali, byl vybaven zvláštní schopností. Krávy, spásající trávu, měli mnoho potomků, ovce měli hebkou a načechranou vlnu, ptáci křídla, na kterých mohli létat po celém světě. Ryby se staly pány širých vod a prasata byla silná a divoká.

  3 Dokonce i rostliny byly obdařeny zvláštnimi schopnostmi, duby dlouhověkostí, pšenice schopností se ohromně množit a pokrývat rozsáhlé luky a kukuřice měly své klasy sytící život. Ovoce mělo nádherně sladkou chuť a zelenina lahodnou vůni. Malá skupina tvorů se proto ptala sama sebe: “Proč nemá náš druh také nějaké zvláštní nadání?”

  4 Ač měli tito tvorové ruce, jejich síla se nemohla rovnat síle prasat. Ač měli nohy, nebyly schopny je donést tak daleko jako ptáky nebo tak rychle jak koně. Ač se mohli množit, nemohli se měřit v rychlosti kravám nebo pšenici. Ač byli mnozí vousatí, jejich vous poskytoval pramalé pohodlí ve srovnání v nadýchaným ovčím rounem.

  5 Ač byli plni života a zdraví, ani v tomhle se nemohli srovnávat s kukuřicí, ovocem, nebo zelenininou. Ani odvážit se pak nemohli porovnat se s ohromnými a dlouhověkými duby. Všichni tito tvorové, zvířata a rostliny, měli na základě toho, jak byli stvořeni, vynikající důvody si myslet, že jsou oblíbenci Jáha. Mnozí z nich měli rozličná nadání. A proto se také malá skupina snažila objevit, jakou schopnost seslal jejich druhu.

  6 Tento druh se držel vzpřímeně, ale jaká výhoda jim z toho vyplývala? “Žádná,” shodli se všichni ve skupině. Jejich ruce byly vhodné ke stavbě nástrojů, ale co je to ve srovnání s chybějícími drápy a dalšími výhodami? Jejich žaludky byly tak slabé, že museli maso před jídlem povařit a jejich zrak nebyl tak pronikavý jako kočičí nebo soví a nedovoloval jim vidět za tmy. Jejich srst nebyla příliš hustá ani hřejivá, a proto museli hledat přístřeší před deštěm, sněhem, kroupami či za velikého větru.

  7 I počali plakat, neboť byli přesvědčeni, že Jáh zanevřel na jejich druh, že jimi opovrhuje a že jejich stvoření byl omyl. Těžké ticho se rozhostilo a všichni na sebe jen mlčky pohlíželi, každý z nich hledajíc odpověď na vlastní otázky. Ale tyto pohledy odpovědi nepřinesly a jen na sebe v slzách zírali.

  8 Ale jeden z nich seděl osamocen od skupiny a díval se na hvězdy. Ostatní ze skupiny se ho stranili v přesvědčení, že je ducha slabého. Často jim odpovídal: “Šťastní jsou chudí na duchu...” ale nemohl k tomu najít dokončení věty. Nicméně on jediný z nich dokázal žasnout a přemýšlet, co si Jáh přeje, místo stěžování si na vlastní osud. Tento muž se jmenoval Oane.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:34 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola V. - « Setkání »  1 Jáh sledoval plačící skupinku tvorů a byl pohnut. Cítili se jím zavržení, protože je neobdařil žádnými jedinečnými vlastnostmi. Dokonce nabyli přesvědčení, že je nenávidí, zatímco on miloval každé ze svých stvoření dokonalou láskou. Byli jeho součástí a nenávidět je by bylo stejné jako nenávidět část sebe. Stvořil vesmír, zemi a život tak, aby je byl schopen milovat a on je miloval.

  2 Pro tuto lásku Jáh obdařil každý z druhů stvoření zvláštní schopností, takže si každý z nich mohl najít vlastní místo v jeho stvoření. Ale této malé skupině zůstal jejich úžasný dar skryt. Tito lidé, z nichž se skupinka skládala, však byli plní pochybností, což je dělalo slepými k jeho lásce. Jejich slzy byly upřímné, ale nespravedlivé. Žádali ho jen, aby je miloval, ale neviděli, že je již miluje.

  3 Ostatní druhy tvorů si byli svých darů vědomi, ale nepochopily důvod, proč jimi oplývají. Všichni byli přesvědčeni, že pouze oni byli takto obdarováni. Někteří si mysleli, že pouze síla a energie jsou dary Jáha. Jiní stejně chybně smýšleli o rychlosti, plodnosti, dlouhověkosti, vlně, umění létat nebo teritoriu, jež jim bylo dáno. Proto sebe sama považovali za jediné boží vyvolené a věřili, že právě oni jsou jím upřednostňováni.

  4 Ale právě tento člověk zvaný Oane v sobě nesl zárodek pochopení schopností, který dal Jáh lidstvu. Postupně získal povědomí o opravdové lásce, kterou Jáh vložil do svého stvoření. Začínal rozumět tomu, že Jáh miluje každou část svého stvoření, ale nevěděl ještě proč. Proto trávil svůj čas s pohledem otočeným ke hvězdám, a doufal, že tam najde Nejvyššího, netušil, že Jáh je všudypřítomný.

  5 A tak se Jáh rozhodl, že nadešel čas vyzdvihnout druhy, ve kterých se najde tvor, který pochopil lásku, jediný skutečný důvod pro život. Myslel si, že jeho stvoření musí prokázat lásku, kterou k němu cítí. Proto se rozhodl shromáždit všechny tvory našeho světa na jedno místo a zeptat se jich na smysl života. Na jejich odpovědích závisel pak i jejich osud.

  6 Skrze jedinou boží myšlenku se všechna stvoření světa dověděla o shromáždění svolaném Jáhem. Bez meškání se vydala na cestu na jeden z kontinentů, na kterém se nacházela obrovitá pláň. To bylo to místo, kam se celý svět vydal, aby vyslechl boží otázku. Tam se celý svět vydal, aby byl souzen.

  7 Trvalo mnoho let, než se všichni shromáždili na jednom místě. Ne všichni přežili tu dlouhou cestu, ale nikdo se neobrátil zpět. Jáh do nich vložil nepotlačitelnou touhu připojit se k velkému shromáždění všech stvoření, a proto přešli nejhlubší moře i nejvyšší hory, ledovce, pouště a mnoho dalších neprostupných míst. I nadále žili, umírali, jedli a množili se, ale všichni stále pokračovali v pohybu.

  8 Nakonec tedy nadešel soudný den, kdy se všechna stvoření světa sešla na jednom místě.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:35 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola VI. - « Otázka »  1 Bylo to největší shromáždění všeho tvorstva, jaké se kdy konalo.

  2 Miliardy tvorů se sešly na jednom místě. Sešli se tu bez jediného náznaku vzájemného nepřátelství. Vlci čekali vedle ovcí, psi vedle koček, orli vedle myší, lvi vedle gazel. Také všechny druhy rostlin zde byly zastoupeny. Duby, jedle, topoly, olivovníky, jabloně, datlovníky a další stromy se seskupily do obrovských lesů, tak velkých, že už nikdy podobné neexistovaly. Květiny, ovoce a zelenina i obilí byly také přítomny. Obrovská pláň se stala pravou svatyní života. Všichni zde čekali, až k nim přijde Jáh.

  3 Poté zaburácel hrom, mraky se roztrhly a měkké světlo z vesmíru zalilo oblohu. Na shromážděné bytosti padlo obrovské ticho. Pak se z nebe ozval pronikavý hlas, měkký, klidný, ale vážný. A všichni tvorové slyšeli toto: "Nyní mě poslouchejte, vy, které jsem stvořil, neboť já jsem Jáh. Beze mne byste nemohli existovat, mně jste povinováni veškerou svou věrností."

  4 Jáh pokračoval: "Mnoho z vás se prohlásilo za mé vyvolené, ale já sám jsem nikdy nikoho z vás nevyzdvihl nad ostatní. Nadešel čas, kdy to změním. Přišel čas, kdy mezi svými stvořeními vyberu jeden druh, abych ho jmenoval "mými dětmi." Dám vám jednu otázku, podle vašich odpovědí pak rozhodnu."

  5 A Jáh se jich zeptal takto: "Žijete díky mne, neboť já jsem váš tvůrce. Žijete, jíte, množíte se, vychováváte své potomky. Ale nikdo nevíte, proč vám byl dán dar života. Co je podle vás pravým smyslem života?"

  6 Většina bytostí nedokázala na jeho otázku odpovědět. Dívali se jeden na druhého doufajíce, že u sousedů najdou odpověď na tuto prazvláštní otázku. Mohlo by se zdát, že ryby jsou rády, že nemají co říci. Koně hrabali kopyty do země, duby se sklonily a beznadějně hledaly odpověď mezi svými kořeny a holubi pročechrávali peří.

  7 Nakonec jeden z nich vystoupil a vypadal, že si je jistý sám sebou a svou odpovědí. Všechny ostatní druhy se ustoupili a uvolnili prostor kolem něj. Onen tvor zvedl své oči k Jáhu a ty zářili vlastním přesvědčením. Potom odpověděl: "Stvořils všechny tak, že je jim nutno přijímat potravu. Silné jsi stvořil tak, že požírají slabé. Bez jakýchkoliv pochybností život byl stvořen proto, aby byla zajištěna nadvláda silných nad slabými!"

  8 A pokračoval: "Já sám jsem důkazem. Jsem posledním svého druhu. Tím nejsilnějším, který mezi svými přežije! Jmenuj mne "svým dítětem," budu ti schopen ukázat, kdo ze všech stvoření světa bude vládnout zemi."

  9 Čekal, že mu Jáh poblahopřeje k jeho odpovědi, ale marně. Jáh mu nijak neodpověděl.


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:35 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola VII. - « Láska »  1 Jáh neodpověděl tvoru, který obhajoval nadvládu silných nad slabými.

  2 Obrátil se k další skupině tvorů. Právě k té složené z lidí, kteří prošli svět. Jáh věděl, že tato skupinka věří tomu, že je zavrhl. Tito lidé si mysleli, že byli ochuzeni o všechny schopnosti. Věřili tomu, že jsou kvůli své méněcennosti jen vedlejším produktem stvoření. Nicméně mezi nimi byl i ten, který nesl jméno Oane a ten si myslel, že zná odpověď na otázku Nejvyššího, jen si nebyl jistý.

  3 Protože Oane pochyboval, často vzhlížel ke hvězdám a doufal, že tam spatří Jáha. Miloval ho upřímnou láskou, ale nevěděl, jestli právě to je pravým důvodem existence života. Chtěl odpovědět správně, ale skupina, jíž byl členem, ho považovala za slabého na duchu a nechtěla ho nechat promluvit. Ale vševědoucí Jáh nejenže naslouchal stěžující si skupině, ale hlavně vnímal lásku a pochybnosti v srdci Oaneho.

  4 Z nebe pak sjel paprsek světla a obklopil Oaneho. Všichni tvorové byli ohromeni nádherou měkkého světla, které osvítilo člověka. Ustoupili stranou, ponechávaje ho samotného hledícího vstříc Jáhu. Pozoroval své ozářené tělo s pohledem plným zvědavosti, načež se obrátil ke svým druhům. Poprvé ve svém životě neviděl v jejich pohledech opovržení, ale jen úctu.

  5 Jáh se ho k tomu zeptal: "A ty, člověče, nemáš pro mne odpověď? Svolal jsem všechna svá stvoření, abych nalezl toho, kdo mi dá správnou odpověď na mou otázku. Tys přišel, ale nic neříkáš. Nyní tě vyzývám, odpověz!" Oane, vyděšen silou hlasu svého tvůrce, zvedl oči a váhavě řekl: "Ale, Nejvyšší, já si nejsem jist, jestli je má odpověď správná..." a Jáh mu poručil: "Pověz mi jí a já ti to řeknu!"

  6 Poté Oane odpověděl: "Stvořil jsi nás tak, abychom se živili z ostatních a ostatním poskytovali potravu. Někteří z nás musí zabíjet ostatní, aby z nich získali potravu. Ze stejného důvodu musíme bojovat, abychom ochránili své životy. Nicméně nikdo z nás není nadřazený nad ostatní a nikdo není zcela slabý. Všichni jsme součástí života a všichni jsme tvými služebníky, neboť ty jsi náš Stvořitel."

  7 "Každému z nás jsi dal nějaký um, jeden krásnější než druhý. Každý má své místo ve tvém stvoření a jeho schopnost mu pomáhá ho nalézt. Není tedy žádného druhu, který bys upřednostňoval nad ostatní. Miluješ nás všechny stejným způsobem a my všichni musíme na oplátku milovat tebe. Protože bez tebe bychom neexistovali. Stvořils nás, i když tě k tomu nic nenutilo a my tě musíme milovat za tento tvůj šlechetný skutek."

  8 "Jsme sice spojeni s hmotou a týkají se nás její zákony, ale naším cílem je přiblížit se k tobě, duši Věčné a Dokonalé. Proto si myslím, že důvodem, proč jsi dal vzniknout životu, je láska." Jáh vyslechl jeho řeč a odpověděl: "Člověče, protože jsi jediný, kdo porozuměl lásce, jmenuji tvůj druh mými dětmi. Nyní již víš, že schopností tvého druhu je schopnost milovat mne, stejně jako sebe navzájem. Ostatní druhy dokáží milovat pouze sebe."


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
DoronInscrit le: 19 Mai 2012
Messages: 327

MessagePosté le: Dim Jan 11, 2015 1:35 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:


  Kniha stvoření
  Kapitola VIII. - « Rozhodnutí »  1 Všechny tvory překvapilo rozhodnutí Jáha udělat z lidi své děti. Nerozuměli lásce a nedokázali pochopit, že jí Jáh přikládal takovou důležitost. Začali si mezi sebou šeptat doufaje, že jim někdo z ostatních vysvětlí toto boží rozhodnutí.

  2 Avšak Jáh obrátil svou pozornost ke tvorům, kteří nebyli schopni odpovědět na jeho otázku a řekl jim: "Vy jste mne nepochopili a nebyli schopní mi odpovědět, a přesto se prohlašovali za mé vyvolené. Vaše duše již nebudou vyššího druhu. Ztratíte schopnost přiblížit se ke mě. Od nynějška budete podléhat člověku a vaše povaha bude pouze hmotná. Odebírám vám dar řeči. Ode dneška budete jen mečet, bečet, vrčet, bučet, řehtat, mňoukat a štěkat až do konce časů"

  3 Poté se Jáh obrátil k tvorovi, který prosazoval nadvládu silných nad slabými a řekl mu: "Protože jsi si tak jist svou pravdou, dám ti příležitost ji dokázat. Zachováš si svou duši, ale tvým tělem bude jen stín. Budeš žít sám mezi lidmi, dokud sám nepochopíš své utrpení. Nikdo tě neuvidí a nikdo tě nepojmenuje, neboť jsem se já sám rozhodl neobdařit tě jménem či viditelným tělem."

  4 Jáh se obrátil zpět k Oanemu a řekl mu: "Dnes jsem z tvého druhu udělal mé děti. Vaše duše jsou nyní jiné než duše ostatních, jediné zůstávají na vyšší úrovni a jako jediné se mohou přiblížit mé božské dokonalosti. Rozdělil jsem čas na sedm částí, budete je nazývat dny. Každý sedmý den se shromáždíte, abyste vzdali hold svému otci: mě."

  5 "Kromě toho bude nezbytné, abyste ty a tvůj druh každý den dělali mnoho pro zachování svého druhu. Kromě bytosti beze jména jsem všechny ostatní druhy podřídil vašemu. O některé z nich budete muset pečovat. Dávám této schopnosti pečovat o sebe a ostatní název "práce." Nikdy nezapomeňte, že tato schopnost je dar, který jsem vám dal za odměnu za to, že jste jediní odpověděli na mou otázku. Práce bude tvrdá, obtížná a únavná. Přesto nesmutněte nad utrpením, které vás potkalo, neboť po pravdě je to dobrý a nádherný dar, který vám dávám."

  6 Tak jako následující pokolení nahradí ty, jejichž život skončil, dám vám jiný, ještě krásnější dar. Stejnou lásku, jakou sám od vás očekávám, budete schopní cítit i jeden k druhému, v párech. Součástí tohoto čistého citu bude vzájemná něha a touha, vhodná pro vás sestávající z hmoty a duše. Cílem bude plození potomků, ale pouze láska mnou posvěcená bude schopna povýšit tento akt hmoty tak, aby váš druh nadále zůstával s mou láskou.

  7 Poté Jáh stvořil dvě hvězdy nad zemí. Jednu, oslnivě zářící, nazval sluncem. Druhou, chladně svítící, nazval měsíc. Oanemu řekl: "Zachovejte mi věrnost tak, jako každé dítě má být věrné svým rodičům, i já budu přísný jako správný rodič má být na své děti. Vždy, když některý z vás zemře, budu ho soudit podle života, který žil. Slunce bude každý den svítit na zemi jako důkaz mé lásky ke svému stvoření. Ti z vás, kteří po smrti budou posláni ke slunci, budou žít navěky šťastní. Mezi jednotlivými dny bude vládnout měsíc. Ti, kteří budou odesláni k měsíci, nepoznají po své smrti nic než věčné utrpení."


  Spyosu


_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothčque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com