L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

Rozdział X - Moralności - w którym Arystot

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Policarpo



Inscrit le: 16 Avr 2013
Messages: 1340

MessagePosté le: Sam Déc 08, 2018 12:17 pm    Sujet du message: Rozdział X - Moralności - w którym Arystot Répondre en citant

Citation:


Rozdział X - Moralności - w którym Arystoteles mówi wiele na temat rozróżnienia między dobrem a złem.

W ciężki zimowy dzień, uczeń, który kończył swoją edukację, przyszedł, aby spotkać Arystotelesa przed opuszczeniem szkoły.

Uczeń: "Nauczycielu teraz, gdy mam zamiar odejść by samemu się urządzić, jest jeszcze jedna rzecz którą chciałbym wiedzieć".

Arystoteles: "Słucham, błyskotliwy uczniu.”

Uczeń: "Wyuczyłeś mnie dobrze w sztuce logiki i metafizyki, ale nic mi nie mówiłeś o moralności."

Arystoteles: "Prawdę mówisz, mój przyjacielu. To właśnie luka w moim nauczaniu. Co chcesz wiedzieć?"

Uczeń: "Ważne jest dla człowieka jak sądzę, aby wiedzieć jak rozpoznać dobro i zło, w celu dostosowania się do pierwszego i być w stanie uniknąć drugiego."

Arystoteles:”Dokładnie”

Uczeń: "To prowadzi mnie do prostego pytania nauczycielu, co jest dobrem?"

Arystoteles: "To problem jest zarazem ogromny i prosty, jak kryształ. Dobro w zasadzie jest naturalną doskonałość w nim jego substancją."

Uczeń: "Ale dlaczego w ten sposób, drogi nauczycielu?"

Arystoteles: "Ponieważ bez wątpienia, dobro ostatecznie znajduje się w boskości. Ponadto aby je rozpoznać wystarczy zbadanie boskości istoty. Natura Wszechmogącego jest czysta i doskonała w swej mądrości, jedynie Bóg może być doskonałością substancji, a tym samym doskonałością natury rzeczy. Rozumiesz? "

Uczeń: "Tak, drogi mistrzu rozumiem."

Arystoteles: "Uczyłem cię drogi uczniu, że charakter rzeczy leży w jego przeznaczenia od ruchu odsłania istotę obiektu. Związku z tym wiesz, czym jest natura człowieka, czy nie?"

Uczeń: "Oczywiście, nauczycielu naturą człowieka jest życie w społeczności a ta społeczność, nazywa się miasto".

Arystoteles: "Dokładnie. Dobrem człowieka, to znaczy to co przyczynia go do osiągnięcia doskonałości swojej natury jest poświęcenie życia do stworzenia warunków harmonii w mieście. Teraz dobrem miasta jest wszystko i wszystkie działania przyczyniające się do jego równowagi, tak aby charakter wspólnoty zachować. Dlatego można powiedzieć, że dobro człowieka prowadzi do dobra miasta ".

Uczeń: "To zadziwiające!"

Arystoteles: "W istocie tak jest. Widzisz, człowiek staje się dobry tylko poprzez w pełni zintegrowanie z miastem udział w życiu miasta i poprzez to wszystko, co jest możliwe do utrzymania harmonii."

Uczeń: "Więc, drogi nauczycielu, dobry człowiek jest więc obywatelem?"

Arystoteles: "Tego nie powiedziałem drogi uczniu. Niewolnik może być dobrym człowiekiem, jeśli jest on świadomy swojej natury człowieka a jeśli on jest zadowolony z jego stanu, ponieważ pracuje utrzymania równowagi miasta. Uczestnictwo w życiu miasta to nie tylko uczestnictwo w zgromadzeniach. "

Uczeń: "Tak, drogi nauczycielu, te odpowiedzi mnie zadowalają."

Arystoteles: "Cieszę się, przyjacielu."

I nigdy już Arystoteles nie zobaczył swojego ucznia, który jak mówią legendy żył przykładnie inspirowany cnotliwymi zasadami.

_________________
His Excellency the Most Reverend Monsignor Prof. Dr. theol. Policarpo von Wittelsbach
Bishop Emeritus of Regensburg
Archabbot Emeritus of the Abbey of Heiligenbronn
German archivist for the Roman registers of Sacraments
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com