L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO Dogma] Viata lui Hristos (XI)

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:29 am    Sujet du message: [RO Dogma] Viata lui Hristos (XI) Répondre en citant

Citation:
Capitolul XI

Şi a fost într-o aşa manieră, mergând din oraş în oraş, ca Hristos să răspândească veşti bune mulţimilor ce se adunau. De fiecare dată, oamenii erau loviţi de acurateţea şi puterea cuvintelor lor, aşa că faima lui Hristos Galileanul s-a răspandit în cele mai îndepărtate părţi ale Pământului, iar mulţimile veneau în număr crescut în locurile unde Hristos predica.

Spunea de multe ori: "Iubiţi pe Dumnezeu cum vă iubeşte El pe voi şi trăiţi în toată prietenia cu alţii, cum ne-a învăţat Aristotel," sau "Credeţi în iubire pe care Dumnezeu o poartă pentru voi, şi iubiţi-l pe Dumnezeu la rândul vostru."

Şi ar spune deasemenea: "Solidaritatea nu are graniţe! Amintiţi-vă, fraţii mei, că Aristotel a trăi într-o tară a intoleranţei faţă de alte persoane. Astăzi, trebuie să ştiţi că toate popoarele sunt demne de respect, iar oamenii de libertate şi prietenie."

Recent, a concluzionat: "În acest mod, solidaritatea şi prietenia n-ar trebui să fie constrânsă la frontiera între sexe. Căci bărbaţii sunt la fel ca femeile copiii lui Dumnezeu şi, deci, ei sunt egali."

Astfel, el s-a întâlnit cu mulţi bolnavi şi cu dezabilităţi, iar noi vedeam lucruri extraordinare atunci: era suficient ca Hristos să atingă un lepros sau un om orb ca dizabilitatea lui să dispară. Bolnavul se simţea în viaţă în apropierea lui, şi plin de nouă speranţă. Mutul începea să vorbească, surdul să audă, orbul să vadă, paralizatul să meargă, iar toţi în binecuvântau pe Hristos si pe Preaînaltul, rugându-se lor şi mulţumindu-le din toată inima.

Într-o zi, mica noastră trupă de pelerini a găsit un om suferind foarte rău, care a fost atacat pe drum. Omul nu avea nici o putere să meargă mai departe. Nu a băut de mult timp. Atunci Hristos s-a întors spre omul însetat şi i-a spus: "Lumină, Lumină, eşti lumină în lumină. Credinţa ta de face luminos şi te salvează!"

Noi n-am avut apă pentru urmaşii săraci, dar hristos ne-a spus: "Nu este serios, va avea simplu apă în mâini." Iar, ca urmare, Hristos a îngenuncheat, şi-a alăturat mâinele pentru a face un fel de cupă şi le-a pus la buzele nefericitului. Atunci, un miracol incredibil a avut loc, iar mâinile lui Hristos erau pline cu apă pentru ca omul să bea. Atunci s-a reîmprospătat, l-am pus pe umerii noştri şi l-am dus în oraşul în care locuia.

Iar acesta este singurul exemplu dintre extraordinarele lucruri pe care Hristos le-a făcut când îl însoţeam în călătoriile lui. Aceste lucruri le-a făcut în cel mai natural mod, în timp ce eram captivaţi de puterea pe care Dumnezeu i-a dat-o. Iar noi ne-am dus pe calea noastră, însoţiţi de iubirea şi adevărul lui Mesia cât timp ne-a spus multe parabole care rămân gravate în amintirile mele şi pe care mi-ar plăcea să le spun vouă, prietenim când voi avea ocazia...

Ne-am apropiat de Ierusalim, marele oraş târâtor al cosmopoliţilor şi a oamenilor bogaţi.

_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:30 am    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=194
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com