L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO-Dogma]Viata lui Hristos
Aller à la page Précédente  1, 2
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Mar Juil 02, 2019 11:47 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Capitolul XV

Înţelegeţi, dragii mei, de ce vă pot povesti ce s-a întâmplat. Eram în spatele lui Hristos, iar ochii mei, urechile mele, toate simţurile mele erau afectate.

Sosiţi în biroul procuraturii, acesta ne-a privit şi ne-a întrebat :
“Care dintre voi este cel care se numeşte Hristos ?”
Am răspuns în acelaşi timp :
“Eu sunt, romanule”

Da, dragii mei, vroiam să fiu Hristos, vroiam să fiu în locul lui şi de aceea am încercat să atrag atenţia asupra mea. Dar francheţea mea era mare : Ponţiu Pilat nu era orb, avea în faţa lui un om tânăr şi un rebel. De aceea s-a adresat celui dintâi :

“Tu eşti mesia, ghidul, oglinda divinităţii ? Şi deranjezi lumea din oraş ?”
“Tu ai spus-o !” răspune Hristos.
“Ascultă, spuse Ponţiu Pilat, de când eşti la Ierusalim, oraşul are o altă faţă, pâinea nu se mai vinde, legumele se veştejesc, peştele şi carnea se învechesc. Totul pentru că oamenii nu mai vor să facă nimic altceva în afară de a te asculta. Mai mult, slăbeşti puterea Romei şi a cultului păgân prin ceea ce spui despre dragoste şi prin toate prostiile pe care nimeni nu le crede ! Tocmai am primit o plângere de la marele preot al păgânilor : se pare că ţi-ai bătut joc de el !”

Hristos zâmbi, înainte de a răspunde :
“Da, ştiu. Imperiul vostru trăieşte bine. Fiecare mecanism are locul care-i convine, şi de obicei îşi îndeplineşte sarcina pentru care a fost creat. Iar voi profitaţi de acest lucru, înrobind cetăţenii şi forţându-i să lucreze pentru salarii indecente. Iată, eu, care vorbesc despre adevăr, mă ruşinez, este clasic…Cunosc un băiat care spune asta foarte bine, de altfel : Primul care spune adevărul, va fi asasinat !”

Ponţiu Pilat a spus : “ Cum, nu eşti de accord cu sclavia ? chiar când persoana ta nu are de suferit ?”

“Nu, răspunse Hristos, solidaritatea trebuie să depăşească limitele oraşului ! Suntem oameni, creaţiile lui Dumnezeu. Pentru acest motiv, a pune un vagabond să muncească pentru 17 ducaţi în mină, este o ruşine, chiar dacă este pus altcineva din afara oraşului. Să-i faci sudoarea să curgă pentru 18 ducaţi, obligându-l să omoare o vacă, un porc, un viţel, un pui, este scandalos !”

Ponţiu Pilat, agasat…A spus :
“Hristos, vei fi alungat. Pleacă acum. Următorul caz : Kramer contra Kramer. Ah, să nu uitaţi să eliberaţi Bar-Tabac, este ziua graţierilor.”

Atunci, Hristos, mirat de sentinţă, a spus :
“Procurorule ! Mă poţi alunga, dar ma voi duce în alt oraş, voi deveni un pericol pentru Imperiu şi ţările care formează lumea.”

Pilat fu depăşit de situatie şi răspunse : “Pentru că te crezi înţelept şi pentru că am dureri de stomac, vei fi răstignit. “

Apoi, Pilat, remarcă prezenţa mea şi îi fu milă de mine. S-a întors către un gardian şi i-a spus :
“Daţi-l afară !”

Dar Hristos mă apucă de mânecă şi îmi şopti :
“Corpul meu va îndura multe, dar o fac pentru sufletul vostru. Atunci când vă veţi ruga lui Dumnezeu, sfinţiţi pâinea şi vinul, simbolurile corpului şi ale sângelui meu, pentru a nu uita sacrificiul făcut pentru voi. Omagiaţi pe cei care prin faptele lor, vor fi un exemplu pentru iubirea dăruită lui Dumnezeu. Într-adevăr, iubirea este cel mai frumos omagiu adus lui Dumnezeu, fără a aştepta ceva în schimb de la El.”

Ultimele cuvinte au fost spuse cu voce tare pentru că Hristos era dus în temniţă, în timp ce eu eram împins afară.

_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Mar Juil 02, 2019 11:47 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Capitolul XVI

Este un moment crunt ! Dupã ce am fost aruncat în stradã de gardieni, mã simţeam ameţit. Spusele lui Hristos aveau sens acum, şi vedeam în faţa ochilor, viaţa Lui.

M-am ridicat plângând şi am început sã merg cãtre o destinaţie necunoscutã. Trecãtorii se uitau ciudat la mine, unii arãtând milã, alţii amuzându-se. Deodatã, am auzit sunetul unei trompete romane..Din instinct, am urmat ecoul şi am ajuns într-o piaţã.

Legionarii erau strânşi în jurul lui Hristos, Pilat şi marele preot pãgân, fiind în faţa lor. Urcau lent spre dealul condamnaţilor. Erau urmaţi de o mulţime de oameni care se manifesta zgomotos. Nimic nu putea opri convoiul, nici mãcar ţipetele lui Natchiatchia şi aler apostolilor.

Lângã Hristos mai erai doi condamnaţi pentru specula, care se numeau Black şi Decker. Trebuiau sã fie decapitaţi.

Urcarea fu epuizantã , mai ales în aceastã zi cãlduroasã. Soarele lumina, iar oraşul era sub tensiune. Dar acest lucru nu împiedica lumea sã urce şi sã plângã moartea celui pe care îl iubeau.

Ponţiu Pilat şi marele preot pãgân, au ajuns repede pe colinã. Vãzând cum se strange lumea, au decis ca pedeapsa pentru deranjarea liniştii publice şi pentru predicarea contra preoţilor pãgâni sã fie exemplarã.

Hristos a fost torturat de gãrzi mai mult de o orã, dar nu s-a vãitat nici o clipã. A îndurat cele mai crude suferinţe fãrã a schiţa vreun gest.

Atunci, cãlãii au început sã-l insulte pe Dumnezeu, sperând cã Isus se va enerva. Dar nu a rãspuns, chiar şi când l-au legat cu frânghii.

Hristos a rãmas neclintit în faţa cruditãţii acelor oameni. Chipul sãu era frumos. Angoasa trecuse, iar pe faţa lui se citea dragostea şi pacea interioarã.

Romanii şi pãgânii au decis ca sã treacã la lucrurile serioase. Au ordonat ca rãstignirea sã aibã loc.

L-au aşezat pe Hristos pe o cruce mare de lemn. Hristos era sus. Ca un miel, a fost sacrificat pentru cã a adus în discuţie cauza societãţii şi falsele ei valori.

Hristos a murit dupã câteva ore de agonie. În tot acest timp, s-a rugat lui Dumnezeu. Iar când a venit seara, şi-a dat sufletul.

Atunci, din cer, o razã de luminã a traversat cerul negru şi a înconjurat corpul lui Hristos. Fãrã ca aceastã luminã sã disparã, a început sã tune, şi deodatã, fulgere terifiante au lovit pãmântul. Într-o dezlãnţuire violentã de fenomene, ploaia începu sã cadã, vânând romanii care se aflau pe colinã şi îmbibând solul ca şi cum s-ar fi vrut curãţirea lui de sângele lui Dumnezeu ; acest sânge începu sã se amestece cu cel al celor doi condamnaţi, cu sudoarea lor, cu lacrimile lor.

Dar dupã un moment, ploaia încetã, fulgerele şi tunetele dispãruserã, iar norii se îndepãrtarã, învinşi de raza de luminã, care era din ce în ce mai puternicã.

Atunci au apãrut îngerii. Coborau din cer, zburând deasupra Lui. Au luat corpul lui Hristos, ghid şi oglindã a divinitãţii, şi l-au ridicat la ceruri pentru a sta lângã Dumnezeu.




_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Mar Juil 02, 2019 11:48 am    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:
Epilog


Iată prietenii mei, copiii mei, fraţii mei. V-am împărtăşit din amintirile mele despre acest om. Dacă nu v-am povestit tot, este din cauza faptului că odată începută scrierea lor, mă temeam c-o să mor înainte de a finaliza . Astăzi, sunt sigur, şi dacă Dumnezeu îmi mai prelungeşte viaţa, vă mai pot spune lucruri despre Hristos şi apostolii săi.

Reţineţi mesajul său…trăiţi aşa cum a trăit el pentru că este un exemplu de urmat. Chiar El a spus de mai multe ori :

“Toţi oamenii să urmeze drumul pe care l-am urmat Eu, iar Dumnezeu îi va răsplăti pe cei drepţi.”

Am atâtea de povestit despre Hristos, despre ce spunea, despre pilde. Le voi transcrie într-o zi, dacă voi mai găsi timp si putere…dar, viaţa trece ca o stea căzătoare, iar timpul ne ghidează către bătrâneţe aşa repede încât nu ne dăm seama.

Mi-am trăit viaţa transmiţând vestea cea bună tuturor oraşelor, tuturor ţărilor, tuturor Imperiilor. Am călătorit, am studiat, am întâlnit, m-am rugat, am încercat, pe cât posibil, să-mi umplu zilele cu dragoste şi prietenie, cu milă şi iertare. Aceasta a fost cheia fericirii mele.

Merit să fiu în Rai ? Nu ştiu. Dumnezeu este singurul care poate decide acest lucru. Viaţa mea a fost frumoasă şi mulţumesc Domnului în fiecare zi pentru că mi-a dat un astfel de suflet.

Scrierile mele să fie pentru voi ca un testament, prietenii mei !
Este ceea ce moşteniţi de la mine. Aveţi grijă şi împărtăşiţi-le cu ceilalţi, răspândiţi-le peste tot.

Ah ! Nu vreau să termin pentru că nu mă pot îndepărta de această atmosferă mistică, ce mă face mereu să-mi aduc aminte de tinereţe…dar acum sunt obosit, lumina lumânării nu mai este puternică pentru a putea vedea pergamentul…stiloul îmi cade printre degetele obosite ..

Iar noapte invadeaza camera mea, lăsându-mă singur, gânditor, răsfăţat de lumina lunii.


_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com