L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[ROU] Cartea Virtuților - Prolog

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 12961
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Dim Juil 23, 2023 2:46 pm    Sujet du message: [ROU] Cartea Virtuților - Prolog Répondre en citant

Citation:




    Cartea Virtuților

      Cartea 2. Duo profetic

        Viata lui Hristos

        Prolog

      • Prolog

_________________


Dernière édition par Kalixtus le Dim Juil 23, 2023 2:53 pm; édité 3 fois
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 12961
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Dim Juil 23, 2023 2:48 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

    Prolog

    de Samoht, Anno 87.

    Aici, fraţii mei, este moştenirea pe care v-o las vouă, pe aceste suluri de pergament.

    Eu, Samoht, un bătrân care spreă curând să fie rechemat de Preaînaltul spre a-L însoţi în Regatul Lui, am consemnat aici toate memoriile mele despre unul numit Iisus, dar chemat Hristos, care a marcat lumea prin amprenta sa de neşters.

    Ştiţi, dragi copii, acest om subţire, frumos şi mare care a traversat deşerturi, cu băţul în mână, radiind fericire divină. A transmis mesajele lui Aristotel tuturor oamenilor spre ai salva de la fărădelegile lor. A fost mult aşteptatul Mesia, mult speratul nostru ghid.

    Ştiţi, voi care deja aţi auzit atâtea mărturii despre viaţa lui, uneori divergente, de multe ori misterioase, dar toate de-acord cu destinul excepţional al acestui om locuit de Dumnezeu.

    Acum, puterea mă părăseşte, prieteni, şi simt că nu voi petrece iarn. Deci, am decis să vă povestesc istoria lui atât cât voi mai trăi, cu mult timp înainte. Am lucrat ca un sclav, prin noapte, la strălucirea lumânării. Am săpat adânc în amintirile mele pentru a face sigur că tot ceea ce este scris aici este adevărat şi corect, şi am scos ceea ce de fiecare dată deforma, amplifica şi înfrumuseţea.

    Şi încă, după aceste precauţii, viaţa lui mi se pare ca un miraj, un vis orbitor, un mister al unei frumuseţi incitante şi a unei drame melancolice. Din păcate, astăzi, aplecându-mă când stau drept, mă împodobesc cu băţul meu, când am terminat pe picioarele mele fragile să admir această frumuseţe a creaţiei, nu pot să mă împiedic de la un hohot de plâns; lumina acestei zile apare încă impresionant cu amprenta trupului şi sufletului lui Hristos.

    Deasemenea, natura mărturiseşte despre puterea şi bunătatea Preaînaltului. În ceeea ce priveşte viaţa, este în sine o dovadă a acestei prea derutante transcedenţă.

    Lacrimile mele de bucurie sunt destinate lui Dumnezeu, drept mulţumire pentru că ne-a creat şi pentru enormul cadou pe care el ni l-a trimis prin Mesia spre a ne arăta calea. Pot, deasemenea, fraţilor, să plâng acum de fericire citind aceste linii, ca dovadă că nu am eşuat misiunea pe care Hristos însuşi mi-a încredinţat-o cu decenii în urmă.

    Astfel, la trei secole după ce Aristotel a arătat cuvântul divin, cei care aveau credinţă în veşnicie erau încă în confruntare cu atotputernicia cultelor păgâne care sacrificau multiplilor zei falşi, unii dintre ai adaptând uneori lecţiile lui Aristotel pentru buna redirecţionare a adevărului lor. Dar adevărata credinţă nu a lipsit din inimele bărbaţilor şi a femeilor în acest timp, iar ei se confruntau zilnic cu convingerile eronate ale păcătoşilor. Toate adevărurile aşteptau până profeţia lui Aristotel era făcută şi Hristos era în măsură să confirme mesajul Veşniciei.

_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com