L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[POL] Księga Cnót - Epilog

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 12878
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Lun Sep 18, 2023 9:53 pm    Sujet du message: [POL] Księga Cnót - Epilog Répondre en citant

Citation:




    Księga Cnót

      Księga 2.: Dwóch proroków

        Życie Christosa


_________________


Dernière édition par Kalixtus le Lun Sep 18, 2023 9:55 pm; édité 1 fois
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 12878
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Lun Sep 18, 2023 9:55 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

    Epilog

    1. Tutaj, moi przyjaciele, dzieci, bracia, zawarłem wam moje wspomnienia odnośnie życia tego wielkiego i zadziwiającego człowieka. Chcę wam powiedzieć, że rozpoczynając spisywanie ich, bałem się, że śmierć nie pozwoli mi doprowadzić dzieła do końca. Dzisiaj jestem spokojny, bo mam pewność, że Najwyższy dał mi życie, po to, abym mógł nauczać tego, co przekazał nam Christos i o tym, co stało się z jego apostołami.

    2. Zapamiętajcie przede wszystkim Jego przesłanie. Żyjcie tak, jak żył sam Christos, albowiem jest on wzorem do naśladowania. Sam nie raz powtarzał: «Wszystkim mężczyznom i kobietom podążającym drogą, którą ja pokazałem, Bóg wynagrodzi sprawiedliwość, gdy przyjdzie godzina sądu».

    3. Tak wiele chciałbym jeszcze opisać, opowiedzieć tyle historii o Christosie, o Jego słowach, przysłowiach, alegoriach. Chciałbym to zrobić któregoś dnia, jeśli tylko znajdę na to czas. I siły… »Życie mija, niestety, jak spadająca gwiazda; czas prowadzi nas do starości tak szybko, że nie zdajemy sobie z tego sprawy«.

    4. Powiem zatem, że poświęciłem moje życie, żeby przekazać Dobrą Nowinę do wszystkich miast, wszystkich republik, wszystkich imperiów. Podróżowałem, studiowałem, spotykałem się, modliłem i próbowałem, jak tylko było to możliwe, by wypełniać dni miłością i przyjaźnią, cnotą i przebaczaniem. To było kluczem do mojego szczęścia.

    5. Czy zasłużył żem na Raj? Nie wiem; tylko Najwyższy może o tym zadecydować. Atoli, moje życie było piękne i wspaniałe. Dziękowałem Bogu każdego dnia za to, że dał mi duszę. Te pisma są dla was wszystkich, moi przyjaciele! To jest to, co po mnie dziedziczycie i to, co zostawiam wam na pożegnanie. Weźmij je w opiekę i dziel się z innymi, objawiaj, nieś wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe.

    6. Ach! Jakże trudno mi kończyć i zostawić cię tutaj, bo nie mogę się zmusić, ażeby oderwać się od tej miękkości mistycznego środowiska, co przytula mnie do siebie; za każdym razem, jak tylko przypomnę sobie moją młodość… Ale teraz moje oczy są zmęczone... Płomień świecy ledwo pała i nie rozświetla pergaminu… Pióro wypada spośród zesztywniałych palców… Noc wkracza do mojej celi zostawiając mnie samego, zamyślonego, skąpanego w miękkim i jasnym świetle księżyca.

    Samoht, 87 lat po narodzinach Christosa

_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Dogme - The Dogma Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com