L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[Dogma] CZ - VA1 Kapitola V Cesta

 
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 12867
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Mer Sep 05, 2018 3:25 pm    Sujet du message: [Dogma] CZ - VA1 Kapitola V Cesta Répondre en citant

VA1 = Vita des Aristoteles Buch 1

Citation:


Kapitola V Cesta- Kde Aristoteles uvádí, že není rozumné modlit se k více bohům

Když byl Aristoteles patnáct let stár, ztratil svého otce i matku. Dohledem nad ním byl pověřen jeho nejbližší příbuzný, Proxéne, který žil ve vzdáleném kraji mezi Stageirou a Aténami. Mladý sirotek se vzdělával i přes náročnou práci na poli. Tím byl jen stěží spokojen, protože nabyl přesvědčení, že jeho duch je schopnější než ruce. Často potkával pokorné rolníky, kteří pracovali s Proxénem. Zcela jistě obdivoval jejich chuť k prostému životu, daleko od přepychových krás a luxusu, které, jak vycítil, zřetelně vedly k neřestem. Nicméně byl Aristoteles ohromen jejich zvyky.
Jednoho dne viděl, jak se jeden rolník oddává modlitbě. Aristoteles si vzpoměl na svůj poslední rozhovor s Epimanem a nalezl rolníka při chybě.
Aristoteles: "Ke komu promlouváš své modlitby, dobrý muži?"
Rolník: "K bohům, můj mladý příteli."
Aristoteles: "Bohové? Ale kdo oni jsou?"
Rolník: "Jsou to Afrodité, Apollón, Árés, Artemis, Aténa, Deméter, Dionýsos, Hádes, Héra, Hermés, Hefaistos, Poseidon a ten nejdůležitější ze všech, Zeus. Všichni sedí na hoře Olympu."
Aristoteles: "Kde je Olymp?"
Rolník: "Je to nádherné město posazené na vrcholku hory tak, že jej nikdo není schopen dobýt. Už jsi někdy viděl horu Athos? Olymp je o stokrát nebo tisíckrát větší."
Aristoteles: "Už ses někdy pokoušel vylézt na tu horu? Nejsi zvědavý vidět na vlastní oči tyto božstva, ke kterým se denně modlíš?"
Rolník: "Oh ne, mladý muži. Jsem jen pokorný rolník. Mé místo je zde, ne na Olympu."
Aristoteles: "Ale jak pak můžeš věřit ve skutečnost těchto bohů, když sám nejsi svědek jejich existence?"
Rolník: "Protože jsem se učil, že existují a musím se k nim modlit za lepší sklizeň a také, aby mé krávy ztloustly."
Aristoteles: "To je divné. Takže se nemodlíš z lásky boží, ale za světský hlad? Myslím, že je nerozumné hledat materiál z duchovního. Ale abych mluvil pravdu, toto není jediná nerozumná věc, kterou jsi řekl."
Rolník: "Takže mi pořád vyčítáš?"
Aristoteles: "Dobře, jedné věci nerozumím. A to proč se modlíš k více bohům?"
Rolník: "Jak jsem ti říkal, tak jsem se to naučil, že jich existuje několik a jsou zde od úsvitu časů."
Aristoteles: "To zbytečně komplikuje. Místo několika božstev, není víc praktické chválit jen Jednoho?"
Rolník: "Začínáš mě natahovat, mladý cestovateli. Můžu se tě zeptat na pár otázek? Zeptám se tě, jestli budeš nosit krátké nebo dlouhé kalhoty? Teď mě nech ve svých meditacích."
Aristoteles: "Ne ne, nebudu dělat nic takového. Nejprve musíš přiznat, dobrý muži, že modlitba k jednomu bohu je více logická. Co očekáváš od boha, který není ani všemocný ani vševědoucí? Jestli se chceš vráti k děkování mnoha bohům, musíš rozdělit jejich moc na části, zatímco jeden mohl mohl sjednotit všechny v něm."
Rolník: "Snad."
Aristoteles: "Ne, určitě. Božský je jeden celek, a božský je ten, kdo je dokonalý a proto dokonalost je jednotná. Jednota je ideální forma věcí."
Rolník: "Dobře, zastav, mladý muži. Jsem příliš hloupý, než abych poslouchal tvoje nesmysly. Mám daleko do sečtělého člověka. Když ti dám radu, opustíš mě v pokoji?"
Aristoteles: "To na mě působí."
Rolník: "Běž po cestě do Atén, jestli ti to Proxéne umožní a tam najdeš profesora, který bude schopen tě poslouchat. Jeho jméno je Platón."
Aristoteles: "Děkuji ti, dobrý muži!"
Jak osmnácté jaro minulo, Proxéne poslal Aristotela do Atén. Chudý rolník byl celý šťastný, když ho viděl odcházet.


Do češtiny přeložil jáhen David Boskovický léta Páně 1462.

_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Mer Sep 05, 2018 5:58 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=4089
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Ce sujet est verrouillé; vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses.    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com