L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO Dogma] Viata lui Hristos (X)

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:32 am    Sujet du message: [RO Dogma] Viata lui Hristos (X) Répondre en citant

Citation:
Capitolul X

Am ajuns într-un oraş mare şi frumos într-o spledită zi. Încă mai văd soarele strălucind în capul meu, lumina moale pe care ochii mei au posibilitatea să o vadă şi azi. Spiritul meu păstrează această amintire într-un loc adânc.

Am trecut prin porţile spre a ne duce spre centrul oraşului, ajungând într-un loc minunat plin de activitate. Într-adevăr, acesta era locul unde produsele erau schimbate, unde negustorii vindeau fructe, legume, bucăţi de lemn, şi uneori obiecte de îmbrăcăminte ca pantofi, curele şi pălării.

Un zgomot asurzitor a domnit în acest loc. Şi încă, atunci Hristos a mers până la fântâna centrala şi s-a adresat populaţiei; toată lumea a tăcut, iar curând nimic altceva, înafară de vocea lui clară şi moale, nu se auzea.

"Bărbaţi şi femei ai Ierusalimului," a spus, "veniţi spre mine şi auziţi cuvântul lui Dumnezeu. El vrea doar să răspândiţi iubirea Lui. Iubiţi-l pe El, iar El vă va umple de bucurie, iar această bucurie va fi deasemenea în sufletele voastre. Redirecţionaţi-vă de la dragostea Lui, iar El se va mâhni, iar acest lucru va fi suferinţa voastră cea mai mare."

Atunci, mulţimea îngrămădită în jurul lui Hristos şi mulţi care erau acolo l-au întrebat: "Dar cine eşti, tu, străinule, care ştii atât de bine dragostea lui Dumnezeu?"

Hristos le-a răspuns: "Sunt Hristos din Nazaret, Mesia, ghidul şi oglinda divinităţii, locuit de Dumnezeu. Aristotel, profetul, a anunţat sosirea mea, iar acum vă arăt calea de a urma în ordine trăirea iubirii Preaînaltului."

Dar unii se îndoiau de cuvintele sale şi au spus: "Cum ştim noi că spui adevărul, sau dacă vorbele tale sunt numai mierea ca să ne oprească urechile şi să ne distragă de la adevăratul Său mesaj?"

Hristos le-a răspuns: "Uitaţi-vă uneori la voi cum vă ţineţi tăcerea cum aşa cum vorbesc eu şi aşa cum voi toţi sunteţi adunaţi aici lângă mine! Ascultaţi-vă inimile, care fac gălăfie pentru credinţa care hrăneşte cuvintele mele. Doar uitaţi-vă în jur! În această mulţime adunaţă lângă mine, multe persoane cu dezabilităţi au răsărit să vină să mă asculte, o serie de bolnavi gravi s-a apropiat de mine, fără să realizeze că este în sfârşit şi pentru totdeauna vindecat, un număr de bătrâni obosiţi au găsit o nouă tinereţe când m-au ascultate. Asta pentru că Dumnezeu ne iubeşte, iar cei ce mă ascultă şi cred în mine vor fi binecuvântaţi de El."

Toată lumea era uimită, iar veştile ce se răspândeau în tot oraşul erau despre Hristos că, anunţat de Aristotel, a venit în final. Astfel, toţi cei care aveau la ei o urmă de umanitate nespecifică şi divinitatea, toţi cei care erau pentru un timp lung căzuţi în neliniştea liderului grupului păgân, toţi aceştia s-au lăsat de meserii şi au încercat să se alăture lui Mesia într-un loc ca să asculte ce vorbea.

Astfel, atunci, la sfârşitul unei jumătăţi de oră, străzile erau grevate de trăcători, nimeni nu putea să circule în centrul oraşului, iar între timp marginile erau goale. Un trecător putea petrece o oră traversând un drum care dura cinci minute în mijlocul nopţii, sau în orele fără activitate. Iar gardienii au avut probleme mari cu gestionarea situaţiei.

Dar ei nu erau toţi, copiii mei... ah, dacă aţi vedea asta! Dacă aţi vedea tavernele golite, această tulburare fiind stabilită! Tinerele voastre rebeliuni v-ar face să iubiţi acest om care nesosotea ordinea stabilită! Imaginaţi-vă, dragii mei prieteni, toate activităţile abandonate? Oraş paralizat, economie blocată?

_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:32 am    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=195
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com