L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO Dogma] Viata lui Hristos (Epilog)

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:50 am    Sujet du message: [RO Dogma] Viata lui Hristos (Epilog) Répondre en citant

Citation:
Epilog


Iată prietenii mei, copiii mei, fraţii mei. V-am împărtăşit din amintirile mele despre acest om. Dacă nu v-am povestit tot, este din cauza faptului că odată începută scrierea lor, mă temeam c-o să mor înainte de a finaliza . Astăzi, sunt sigur, şi dacă Dumnezeu îmi mai prelungeşte viaţa, vă mai pot spune lucruri despre Hristos şi apostolii săi.

Reţineţi mesajul său…trăiţi aşa cum a trăit el pentru că este un exemplu de urmat. Chiar El a spus de mai multe ori :

“Toţi oamenii să urmeze drumul pe care l-am urmat Eu, iar Dumnezeu îi va răsplăti pe cei drepţi.”

Am atâtea de povestit despre Hristos, despre ce spunea, despre pilde. Le voi transcrie într-o zi, dacă voi mai găsi timp si putere…dar, viaţa trece ca o stea căzătoare, iar timpul ne ghidează către bătrâneţe aşa repede încât nu ne dăm seama.

Mi-am trăit viaţa transmiţând vestea cea bună tuturor oraşelor, tuturor ţărilor, tuturor Imperiilor. Am călătorit, am studiat, am întâlnit, m-am rugat, am încercat, pe cât posibil, să-mi umplu zilele cu dragoste şi prietenie, cu milă şi iertare. Aceasta a fost cheia fericirii mele.

Merit să fiu în Rai ? Nu ştiu. Dumnezeu este singurul care poate decide acest lucru. Viaţa mea a fost frumoasă şi mulţumesc Domnului în fiecare zi pentru că mi-a dat un astfel de suflet.

Scrierile mele să fie pentru voi ca un testament, prietenii mei !
Este ceea ce moşteniţi de la mine. Aveţi grijă şi împărtăşiţi-le cu ceilalţi, răspândiţi-le peste tot.

Ah ! Nu vreau să termin pentru că nu mă pot îndepărta de această atmosferă mistică, ce mă face mereu să-mi aduc aminte de tinereţe…dar acum sunt obosit, lumina lumânării nu mai este puternică pentru a putea vedea pergamentul…stiloul îmi cade printre degetele obosite ..

Iar noapte invadeaza camera mea, lăsându-mă singur, gânditor, răsfăţat de lumina lunii.


_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:51 am    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=203
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com