L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[CDF] New liturgical year 1469/1470

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbërisë - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 13351
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Sam Nov 27, 2021 6:07 pm    Sujet du message: [CDF] New liturgical year 1469/1470 Répondre en citant


  As you all know, today the liturgical year ends and tomorrow, on the first Sunday of Advent, the new liturgical year, the year 69/70, begins. In front of you now is the selection of liturgical calendars written in the major languages of continental Europe.

  The liturgical calendar is an instrument which makes it easier for the parish clergy to orientate themselves through the many periods of the year and the feasts as well as the commemorative days of our Church and its saints. But it is also increasingly an instrument which the secular powers use to determine their holidays or to organise festivals.

  Spread this calendar in your dioceses and among the faithful. It is, as it were, a benefit, a teaching and an orientation.

  I thank the translators Cardinal Adonnis and Cardinal Roderic for their help with the translations for the Iberian Peninsula.

  God bless us all

  Yours
  Cardinal Kalixtus


Citation:

_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
AgustaInscrit le: 28 Oct 2018
Messages: 2

MessagePosté le: Ven Jan 20, 2023 12:02 am    Sujet du message: datebest.net - visit website and win smartphone! Répondre en citant

https://datebest.net - visit website and win smartphone!
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
BlancastreInscrit le: 26 Avr 2023
Messages: 335
Localisation: Villa Montemayor-Borgia

MessagePosté le: Mer Oct 18, 2023 8:02 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Siç e dini, sot përfundon viti liturgjik dhe nesër, të dielën e parë të Ardhjes, fillon viti i ri liturgjik, viti 69/70. Përpara jush tani është përzgjedhja e kalendarëve liturgjikë të shkruar në gjuhët kryesore të Evropës kontinentale.

Kalendari liturgjik është një instrument që e bën më të lehtë orientimin e klerit të famullisë në periudhat e shumta të vitit dhe në festat si dhe në ditët përkujtimore të Kishës sonë dhe shenjtorëve të saj. Por është gjithashtu gjithnjë e më shumë një instrument që fuqitë laike e përdorin për të përcaktuar festat e tyre ose për të organizuar festivale.

Përhapeni këtë kalendar në dioqezat tuaja dhe midis besimtarëve. Është, si të thuash, një përfitim, një mësim dhe një orientim.

Falenderoj përkthyesit Kardinal Adonnis dhe Kardinal Roderic për ndihmën e tyre me përkthimet për Gadishullin Iberik.

Zoti na bekoftë të gjithëve

Cardinal Kalixtus

_________________


La religion véritable est identique à la philosophie. La Révélation et la philosophie sont deux moyens différents d'atteindre une même vérité : Al Farabi
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> Kisha e Arbërisë - L'Église d'Albanie - Church of the Kingdom of Albania Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com