L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[PL]Część V: Sakrament pogrzebu

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Droit Canon - The Canonic Law
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Kalixtus
Cardinal
Cardinal


Inscrit le: 24 Fév 2013
Messages: 7873
Localisation: Roma, Palazzo Doria-Pamphilj

MessagePosté le: Lun Déc 06, 2021 6:26 pm    Sujet du message: [PL]Część V: Sakrament pogrzebu Répondre en citant

Citation:


  Ad mundi salutem per sanctificationem
  Bulla papieska « Ku zbawieniu Świata przez Uświęcenie ».
  - Więcej -


  Część V: Sakrament pogrzebu, zwany też ostatnim sakramentem.


  Przyczyna materialna = ciało wiernego lub wierzącego, który podążał za nauczaniem religijnym (duszpasterskim,...)
  Przyczyna sprawcza = wszyscy duchowni mogą odprawiać pogrzeby
  Przyczyna formalna = msza i pochówek
  Przyczyna ostateczna = ostatni hołd dla ciała i pożegnanie z ziemskim światem  Przyczyna materialna
  Ponieważ pogrzeb jest ostatnim sakramentem, należy zadbać o to, aby zniesienie związku między ziemskim ciałem a duszą miało miejsce i było ostateczne.

  Ten, kto nie przestrzega tej podstawowej zasady, może być ścigany przez Świętą Inkwizycję.


  Przyczyna sprawcza
  Ceremonię może sprawować każdy duchowny Kościoła Arystoteljańskiego, niezależnie od pełnionego urzędu, ale zgodę na pochówek może wydać jedynie biskup diecezji, w której ma się odbyć ceremonia.
  W przypadku śmierci biskupa lub arcybiskupa do zarządzenia pochówku upoważnione jest jedynie zgromadzenie episkopatu, do którego należy, lub tylko Kuria w przypadku kardynała.
  W przypadku śmierci papieża kardynał Kamerling jest tym, który odnotowuje zgon, a następnie przekazuje informację do Kurii przed sporządzeniem aktu urzędowego dla wiernych.

  Przyczyna formalna

  Msza
  Każdy zmarły wierny arystoteljański ma prawo do ceremonii pogrzebowej.
  Dla tych, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu chrztu, ale mimo to podążali drogą cnoty na swój własny sposób, wyłącznie na prośbę członka rodziny arystoteljańskiej może odbyć się ceremonia pogrzebowa.
  Jednak tylko ciało wiernego może być obecne w Kościele lub na konsekrowanej ziemi. Osoby heterodoksyjne, samobójcy i ekskomunikowani mają zatem zakaz pochówku w kościele.

  Pochówek.
  Tylko wierni arystoteljańscy, którzy zmarli bez wyrzeczenia się wiary i nie podlegają zakazom, mogą być pochowani w poświęconej ziemi i otrzymać osobny pochówek.
  Wszyscy inni muszą być pochowani lub spaleni w odległości większej niż sto kroków od miejsca poświęconego.


  Przyczyna ostateczna
  Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej jest oczywiste, że ponowne pojawienie się zmarłego będzie uznane za podstęp lub oszustwo.
  W tym przypadku należałoby powiadomić Inkwizycję i przeprowadzić dochodzenie, aby ustalić, czy doszło do okłamania Kościoła. Właściwy oficjał biskupi wyda wyrok, a ekskomunikę, w zależności od wagi przewinienia, może orzec kardynał.

  Jeśli okaże się, że osoba, która została pochowana, nie była tą właściwą, zostanie nałożona natychmiastowa ekskomunika na osobę, która dopuściła się oszustwa.

  Gdyby okazało się, że jest to próba podszycia się pod jakąś osobę, sprawa byłaby kierowana do sędziów doczesnych i inkwizytorów w celu ekskomuniki podszywającego się.

  W każdym razie, jeśli odbył się pogrzeb, a osoba nie została uznana za zmarłą po dochodzeniu inkwizycyjnym, konieczne będzie potwierdzenie sakramentów otrzymanych przed pogrzebem.


  Uwagi
  - Pogrzeb wiernego małżonka kończy związek małżeński i daje możliwość ponownego małżeństwa dla osoby, która przeżyła, zgodnie z kanonicznym prawem małżeńskim.

  - Przekazywanie tytułów szlacheckich odbywa się zgodnie z przepisami krajowymi danych królestw i terytoriów
_________________
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Le Droit Canon - The Canonic Law Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com