L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO Dogma] Viata lui Hristos (VII)

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:24 am    Sujet du message: [RO Dogma] Viata lui Hristos (VII) Répondre en citant

Citation:
Capitolul VII

Ah, mi-aş aminti mereu această zi, prietenul meu. După ce am părăsit Basilica, ne-am găsit faţă-n faţă cu un grup de privitori care au strigat brusc unul împotriva altuia. Am încercat să-l limităm pe Hristos, dar nu a ascultat de noi şi s-a apropiat de grupul de certăreţi.

El a înţeles imediat cauza conflictului înaintea lui; o oaie a fost pierdută, terorizată prin strigăte care veneau din toate părţile. La stânga lui erau adepţi ai unor religii păgâne, preotul lor în frunte, ţinând în mână un cuţit lung. În altă parte se aflau unii care erau dezamăgiţi de păgânism şi care, ceva mai puţin deviaţi de la preceptele lui Aristotel decât primii, se aduneau să anunte sacrificiul barbar pe care îl preparau în onoarea zeilor falşi. Fiecare tabără a urlat cu vehemenţă împotriva celuilalt.

Atunci, Hristos a strigat, calm, spre animalul terorizat, care a avansat cu supunere faţă de el. Hristos l-a preţuit, atunci i-a spus să plece în calea sa. Oaie a plecat atunci. Dar preotul păgân era umplut cu furie împotriva lui Hritos şi avansa spre el, iar cuţitele s-au ridicat în aer. La acel moment din timp ne-am întrepuns între ele, Titus, Paul şi eu, ne-am alăturat în curând către alţi dezamăgiţi care erau adunaţi în dreapta. Dar Hristos avansa şi se confrunta cu preotul singur. Aceasta îl privi aspru în ochii lui Mesia, blanşat, şi a plecat fără nici un cuvânt, cu mulţimea de păgâni în urma acestuia şi cu un aer de jenă.

Atunci noi doisprezece care vroiam să-l apărăm pe Hristos, stupefiaţi de ceea ce tocmai a avut loc, ne-am întors spre acest om mare şi misterios. Unul dintre noi, un bărbat de care nu ştiam încă, dar pe nume Thanos, i-a spus: "Dar cine eşti tu, tu care calmezi mielul şi a cărui blândeţe transformă deoparte inima unui păgân infam?"

Atunci Hristos i-a răspuns: "Numele meu este Hristos, din linia lui Iosif şi Maria. Aceştia ţi-au spus despre mine că sunt Mesia pentru că îl iubesc pe Dumnezeu şi pe semenii mei."

Iar noi am exclamat: "În adevăr, nimeni dintre noi nu se îndoieşte de acest fapt. Mulţumirile noastre să fie către Preaînaltul pentru că te-a trimis printre noi ca al Lui cuvânt să ne ilumineze vieţile şi ca profeţia lui Aristotel să se realizeze."

Şi Hristos a răspuns într-un final: "În adevăr, este destul de trist că atâţi copii ai lui Dumnezeu sunt datorinici de la iubirea Lui. Este necesar să-i ghidăm ca erorile lor să fie rectificate. Mă urmaţi spre a vă face apostoli ai cuvântului lui Dumnezeu?"

M-am uitat la cei nouă care nu ştiau de Hristos, care păreau ca un grup împărţit între bucurie şi suferinţă. Iar ei l-au întrebat pe Mesia ce era necesar pentru a-l însoţi.

_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:24 am    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=192
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com