L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church
Forum RP de l'Eglise Aristotelicienne du jeu en ligne RR
Forum RP for the Aristotelic Church of the RK online game
 
Lien fonctionnel : Le DogmeLien fonctionnel : Le Droit Canon
 FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 

[RO Dogma] Viata lui Hristos (VIII)

 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library
Voir le sujet précédent :: Voir le sujet suivant  
Auteur Message
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:26 am    Sujet du message: [RO Dogma] Viata lui Hristos (VIII) Répondre en citant

Citation:
Capitolul VIII

Ah, copiii mei, Hristos ne-a iluminat atunci! Cuvintele lui rămân gravate în memoria mea.

"Prieteni," ne-a spus, "nu faceţi greşeala! Cei care nu trăiesc în prietenia învăţată nouă prin Aristotel vor arde în miile de flăcări ale Gheenei. Cei care cedează experienţei tentanţiei păcatului, cei care nu cunosc virtutea, aceea vor termina suferind în singurătatea Iadului. Cei care cedează vocii dulci a păcatului, care sunt seduşi de vorbele acestuia, aceea vor trăi în întuneric. Cei care, în final, refuză iubirea lui Dumnezeu şi a semenilor săi, care se refugează în egoismul propriu, aceea vor termina în ruina infernală. Deasemenea, păziţi-vă, fraţi şi surori, fi-ţi atenţi şi vigilenţi! Căci nimeni nu ştie ziua când profeţiile se vor împlini. Nimeni nu ştie ziua şi ora sfârşitului timpurilor."

Am ascultat atenţia ceea ce spune, induind că acea zi a fost decisivă viitoarelor noastre vieţi. Iar alţi noi au rămas încă cu gurile căscate în faţa acestui mare adevăr precis, în faţa acestui mare om.

Hristos a început iarăşi: "Vreţi să mă însoţiţi? În acest caz, aveţi multă iubire în inimile voastre şi urmaţi-mă, dând un pic de timp şi un pic de bine ca fiind capabili. În altă mână, dacă alegeţi să vă dedicaţi ghidării altora pe calea Bisericii, este necesar să acordaţi prioritate Domnului. Atunci luaţi distanţă de la produsele voastre, de la muncă, de la unelte, spuneţi la revedere familiilor voastre... Preferaţi simplitatea şi intrucţiunea la ornamentele unei persoane bogate şi frumos rafinate. Pentru că sarcina noastră ne va cere sacrificiul binelui personal spre binele colectiv, în schimb, vă prindeţi de sfinţenie lângă copiii Domnului."

Apoi a spus mai departe: "Dacă familia nu vă înţelege, rugaţi-vă pentru ei, căci ei nu sunt sensibili mesajului lui Dumnezeu. Daca unul te angajează şi începe o luptă, nu fi supărat pe el, roagă-te lui, căci el nu este sensibil mesajului lui Dumnezeu. Dacă prietenii tăi te restrâng, atunci implică-i cu tine, să descopere deasemenea mesajul Domnului.

Drumul va fi lung şi greu, mod dur, orizontul la distanţă, pantă puternică, dar soarele va răsări să vă ghideze paşii. Vom avea probleme, argumente, furie, pasiune, ezitări, dar iubirea şi prietenia ne vor ghida, iar Dumnezeu Însuşi ne va suporta.

Dacă vrei să trăieşti singur, să mergi oriunde vrei, să mănânci şi să raţionezi oricum brei, atunci nimic nu te va opri. Mergi în calea ta şi ia-ţi refugiu în propria iubire. Dar dacă cineva de loveşte, iar tu vei cădea, atunci nimeni nu va fi acolo să te asiste.

Daca vrei să trăieşti în grup, în iubirea prietenilor tăi şi a multitudinii, dacă vrei să împarţi pâinea cu prietenii tăi, să mergi cu fraţii tăi, atunci vin-o şi urmează-mă. In acest caz, dacă vei cădea, un frate se va opri şi te va ajuta."

Iar noi, prietenii lui, am ascultat şi aprobat tot ceea ce a spus Hristos. Noi eram de acum doisprezece să-l urmăm. Cele şase femei se numeau Calandra, Adonia, Elena, Kyrena, Ofelia şi Uriana. Cei şase bărbaţi se numeau Daju, Thanos, Paul, Nikolae, Titus şi Samoht, robul tău.

_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Jolieen



Inscrit le: 28 Mai 2018
Messages: 3052

MessagePosté le: Dim Mar 03, 2019 2:26 am    Sujet du message: Répondre en citant

Arrow Origin http://rome.lesroyaumes.com/viewtopic.php?t=193
_________________

Cardinal-Deacon of the British Isles -Bishop In Partibus of Lamia - Prefect to the Villa of St.Loyat - Expert to the pontificial collages of Heraldry - Assessor to the Developing Churches
Revenir en haut de page
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Montrer les messages depuis:   
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet    L'Eglise Aristotelicienne Romaine The Roman and Aristotelic Church Index du Forum -> La Bibliothèque Romaine - The Roman Library - Die Römische Bibliothek - La Biblioteca Romana -> Archive of the Vatican Library Toutes les heures sont au format GMT + 2 Heures
Page 1 sur 1

 
Sauter vers:  
Vous ne pouvez pas poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
Vous ne pouvez pas éditer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas supprimer vos messages dans ce forum
Vous ne pouvez pas voter dans les sondages de ce forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Traduction par : phpBB-fr.com